WOMENOMICS DAILY NEWS
5 PM
10. Grudnia 2020

„Sprzątanie bez magii” – prawdopodobnie ostania książka o sprzątaniu, jaką przeczytasz

Agnieszka Witkowska, znana jako Architekt Porządku, jest w Polsce pionierką declutteringu - usługi polegającej na pozbywaniu się ze swojego otoczenia rzeczy, które są niepotrzebne, zniszczone i nie sprawiają radości. Właśnie ukazała się jej debiutancka książka „Sprzątanie bez magii”. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy „chomikują rzeczy, bo wszystko się przyda”, dla tych, którzy nie znoszą sprzątać i twierdzą, że nie mają na to czasu. Ale pokochają ją też ci, którzy regularnie sprzątają, bo uwielbiają mieć dobrze zorganizowaną przestrzeń i wszystko na swoim miejscu.

Wszystko zaczęło się od strażaka Wyobraź sobie, że wybucha pożar w Twoim domu lub w mieszkaniu obok. Rozpoczyna się szybka akcja ratunkowa, a Ty dostajesz polecenie od strażaka: „Proszę szybko zabrać najważniejsze rzeczy i opuścić budynek!”. Pierwsze pytanie: „Co zabierasz?” Drugie: „Gdzie to leży?” Z tym właśnie musiała zmierzyć się kilka lat temu autorka książki. „Nie byłam w stanie zlokalizować najważniejszych rzeczy w domu. Co jest dla mnie ważne z tego dobytku spełnionych zachcianek? Nic nie miało przypisanego miejsca, więc mogło znajdować się wszędzie”. To było tak mocne doświadczenie, że zapoczątkowało w niej przemianę. Tak rozpoczęła się jej przygoda z declutteringiem, która z czasem przerodziła się w pasję i zawód.

To teraz Twoja kolej. Gdybyś był/była w takiej sytuacji • Wiedziałabyś/wiedziałabyś co zabrać? Co jest najważniejsze? • Wiedziałbyś/Wiedziałabyś gdzie to leży?

A może w Twoim domu panuje „artystyczny bałagan”, rzeczy nie mają stałego miejsca? A do tego masz pełno sentymentalnych przedmiotów, tudzież tzw. „przydasi?” Masz wątpliwości? – czytaj dalej.

Decluttering - coś więcej niż sprzątanie Sprzątanie jest czynnością - umówmy się - znaną nam wszystkim. Większość z nas trzyma ją w kategorii „muszę – a tak mi się nie chce”. Decluttering to jednak coś więcej niż sprzątanie, niż przetarcie kurzy, niż sprzątnięcie łazienki czy poukładanie rzeczy w szafie. Jak pisze autorka książki: „Moja praca polega na fizycznym, ale też w dużym stopniu mentalnym wspieraniu klienta w procesie podejmowania decyzji o pozbyciu się przedmiotów zagracających jego przestrzeń. Następnie doradzam, jaki sposób przechowywania najlepiej sprawdzi się dla określonych przedmiotów”.

„Nie mam czasu” i inne wymówki, które kradną ci… czas Nie masz czasu na porządkowanie, ale czy masz czas na szukanie potrzebnych rzeczy? Każdego dnia będą to tylko minuty, ale po co tracić je właśnie na to? - pyta na łamach książki Architekt Porządku i wylicza: „5 minut x 3 rzeczy x 30 dni = 450 minut = 7,5h. 5 minut przeznaczonych na poszukiwania tylko 3 rzeczy dziennie daje w miesiącu prawie 7,5 godziny straconego czasu! To niemal dzień pracy na etacie! Wyobraź sobie, że w dodatku jest to dzień, w którym cały czas denerwujesz się i spieszysz. No nie do zniesienia...!”

Inna wymówka, którą powtarzamy jak mantrę - „Nie lubię sprzątać”
Tymczasem Agnieszka Witkowska pisze w książce wprost: „Nie musisz lubić porządkowania, żeby mieć porządek. Zrób i utrzymuj porządek właśnie po to, aby zbyt często nie zajmować się tym, czego nie lubisz (…) i dodaje „Uwierz mi: nie ma skuteczniejszego sposobu na szybkie sprzątanie niż pochowanie maksymalnie dużej liczby rzeczy”.

Ponad 400 stron praktycznych wskazówek „Sprzątanie bez magii” to ilustrowany poradnik, który kompleksowo krok po kroku przeprowadzi cię przez odgracanie i porządkowanie każdego miejsca w Twoim domu. Będziesz z nim chodzić od pokoju do pokoju. Zajrzysz z nim do piwnicy, łazienki, kuchni, garażu, gabinetu, uporządkujesz każdą szafę. Zapanujesz nad domową apteczkę, biblioteką i swoim komputerem! W każdym z miejsc autorka przeprowadzi Cię przez trzy etapy: odgracanie, czyszczecznie, i organizacja. Wszystko to zrobisz z listami porządkowymi przypisanymi do każdego miejsca w domu, dzięki którym będziesz wiedzieć co dokładnie masz zrobić, a po zrobieniu z dumą odhaczysz każdy z punktów na liście i przejdziesz do następnej.

To będzie Twoja ostatnia książka o sprzątaniu Według autorki „Sprzątania bez magii” porządkowanie można porównać do przechodzenia na dietę. „Porządek to stan podobny do tego, gdy masz wymarzoną wagę i rozmiar, w którym czujesz się najlepiej. Z porządkiem jest jak z utrzymaniem formy: o upragniony rezultat nadal trzeba dbać dzięki wdrożonym nawykom”. Na końcu książki znajdziesz opisane nawyki, które uchronią Cię przed powrotem do gromadzenia nadmiaru niepotrzebnych rzeczy i przed nawrotem bałaganu.

Autorka na początku książki pisze: „Moim marzeniem i moim celem jest to, aby ta książka była ostatnią, którą przeczytasz o sprzątaniu, porządkowaniu czy odgracaniu”. Jeśli dotrwasz do końca książki i przerobisz ją całą – tak najpewniej będzie.

Książkę można kupić na: sprzatniebezmagii.pl

O autorce: Agnieszka Witkowska – znana również, jako Architekt Porządku. Autorka bloga o porządkowaniu architektporzadku.pl Na wnętrza patrzy przede wszystkim przez pryzmat ergonomii i organizacji miejsc do przechowywania.

Zawodowo zajmuje się declutteringiem (odgracaniem), profesjonalną organizacją przestrzeni, homestagingiem oraz przeprowadzkami. Podczas sesji declutteringu, porządków online oraz przeprowadzek miała okazję poznać setki mieszkań i domów swoich Klientów. Prowadząc konto @architektporzadku na Instagramie, jest blisko zmagań swojej społeczności z utrzymaniem porządku.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM