WOMENOMICS DAILY NEWS
news
2. Marca 2019

1 z 5 biogramów w Wikipedii to biogram kobiety. Ta akcja ma to zmienić

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. Co więcej, polska Wikipedia w porównaniu z wersją anglojęzyczną ma prawie o pół miliona haseł o kobietach mniej. Również blado pod tym kątem wypada nasza Wikipedia przy encyklopedii Britannica.

Nie ma kobiet na banknotach, brakuje ich w zarządach spółek czy na liście laureatów nagrody Nobla. Do niedawna brakowało ich też w historii, ale głośna książka Anny Kowalczyk przywraca należną pamięć i wiedzę o historii kobiet na ziemiach polskich, stając się kolejnym kamieniem milowym zmian, jakie zachodzą w podejściu do wkładu i wpływu kobiet na gospodarkę i społeczeństwo.

Każda dziedzina od nauki, biznesu, przez sztukę po sport i medycynę pełna jest wspaniałych kobiet, które wniosły znaczący wkład w ich rozwój, przyczyniają się tym samym do rozwoju naszej cywilizacji.

Na facebookowym profilu Wikipedii wczoraj pojawił się post:

W Wikipedii wciąż brakuje biogramów encyklopedycznych kobiet z różnych dziedzin. Brakuje też edytorek - stanowią one mniej niż 15% wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie internetowej encyklopedii. Bez wiedzy kobiet i wiedzy o kobietach, nigdy nie stworzymy pełnej encyklopedii. Przyłączcie się do naszej marcowej akcji, wejdźcie na stronę i pomóżcie nam w pisaniu i poprawianiu haseł.

Każdy może pomóc uzupełnić Wikipedię o brakujące biografie i przywrócić światu (nie)znane encyklopedyczne kobiety! Akcja potrwa od 1 do 31 marca.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM