WOMENOMICS DAILY NEWS
Womenomics
31. Marca 2020

Branża spożywcza: Producenci próbują robić rzeczy, które są bardziej celowane do kobiet

Nie od dziś wiadomo i potwierdzają to wszelkie badania, że kobiety odpowiadają za większość zakupów w gospodarstwie domowym. Jak wynika z zeszłorocznego badania Mindshare w kategoriach FMCG, kosmetyków, leków oraz chemii gospodarczej, kobiet są głównym decydentem i kupującym jednocześnie.

Producenci próbują robić rzeczy, które są bardziej celowane do kobiet – i czy to w branży lodów czy w branży słodyczy widzimy przekazy skierowane do kobiet. Marki dla kobiet w branży spożywczej to może być gorący temat, jednak bardziej spojrzałbym na potencjał segmentów czy kategorii dla kobiet niż na potencjał samych marek. Na polskim rynku są segmenty, gdzie to właśnie kobiety są bardziej tym konsumentem docelowym. Przykładowo w branży piwnej istnieją segmenty, chociażby piwa bezalkoholowe czy smakowe, które są lżejsze, łagodniejsze i bardziej dostosowane do kobiecych gustów – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Marcin Cyganiak, dyrektor komercyjny w firmie badawczej Nielsen.

Segment i kategoria to jedno, wyzwanie stanowi komunikacja. Jak podkreśla ekspert na rynku istnieją marki kierowane komunikacyjnie tylko do mężczyzn i one sobie radzą dobrze, podczas gdy marki wprowadzające produkt tylko dla kobiet bywają oskarżone o dyskryminacje i niezrozumienie kobiecego targetu.

Producenci boją się rozwijania marek dla kobiet między innymi ze względu na ograniczanie potencjału konsumenckiego, a być może brakuje nam w Polsce odważnego producenta, który wejdzie na rynek i spróbuje zbudować w ten sposób komunikat marketingowy – ocenia dyrektor komercyjny Nielsen w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

całość rozmowy można przeczytać tutaj

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM