WOMENOMICS DAILY NEWS
Społeczeństwo
2. Grudnia 2019

Czasem torebka to torebka. Czasem to podręczny zestaw bezpieczeństwa

25 listopada rozpoczęła się międzynarodowa kampania 16 dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Czas kampanii trwa symbolicznie między Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet (25.11.) a Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (10.12.). Więcej o tym przeczytasz tu.

Dla kobiet lęk przed przemocą to codzienność. W domu, w drodze do pracy, w pracy, na ulicy, gdzieś na wieczornym wyjściu – zwraca uwagę Organizacja UN Women i wzywa do globalnych działań na rzecz walki z przemocą wobec kobiet. Kampanią pod hasłem Unpack the Everyday zachęca nas do spojrzenia na przedmioty codziennego użytku przez pryzmat lęku o swoje bezpieczeństwo, który czują kobiety.

Spójrzmy na torebkę. Obok szminki i szpilek, to najczęściej występujący symbol, który ma podkreślać, że mówimy o czymś, co jest dla kobiet. Torebka to też dom w miniaturze. O tym, co znaleźć można w kobiecej torebce krążą legendy. Kolejna nowa torebka?! – pytanie z zarzutem od męża zmienia się w wyrzut sumienia żony, która następnym razem będzie roztropniejsza i powie, że kupiła ją już dawno, tylko mąż nie zauważył.

Un Women w swojej kampaniiUnpack The Everyday pokazuje, że czasem torebka to torebka, ale czasem to podręczny zestaw bezpieczeństwa, w którym kobieta znajdzie gotówkę na czarną godzinę, czy gaz pieprzowy. To musi się zmienić. I wszyscy powinniśmy się włączyć w budowanie świata wolnego od przemocy, w którym zarówno dziewczynki jak i kobiety czują się bezpieczne i online i ofline.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM