WOMENOMICS DAILY NEWS
news
7. Marca 2019

Do pierwszej pracy w butach od WoshWosh – akcja wspierająca kobiety

**WoshWosh to pierwsza w Polsce i Europie firma zajmującą się czyszczeniem, odnową, naprawą oraz personalizacją obuwia.**70% klientów firmy to kobiety, stąd jej akcje dotyczą głównie zbiórki obuwia damskiego. Teraz firma rusza z kolejną. Tym razem zbiera obuwie, które po lekkiej renowacji zostanie przekazane młodym kobietom objętym Ogólnopolskim Programem Pomocy Pierwsza Praca.

Idziesz na pierwszą rozmowę rekrutacyjną w swoim życiu, ale w Twojej szafie nie ma ubrań ani butów adekwatnych na to wydarzenie. Nie stać Cię jednak na to, aby zakupić nowe. Czy czujesz się pewnie i dobrze? Z pomocą przychodzi salon WoshWosh i Bank Ubrań. W ramach nowej akcji Fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca przy wsparciu Grupy Slow zorganizowano zbiórkę eleganckich butów oraz ubrań, które zostaną przekazane młodym kobietom objętym Programem.

Od 7 do 9 marca eleganckie obuwie (szpilki, botki, balerinki i wszystkie te buty, które mogą przydać się do pracy) można przynieść do warszawskiego salonu WoshWosh, bądź przesłać z dopiskiem „zbiórka butów” (na adres: Solec 81b l.P60 00-382 Warszawa). Z kolei w dniach 9 – 10 marca buty oraz ubrania będą zbierane podczas targów Slow Fashion #13. Każda osoba, która odda swoje obuwie, otrzyma 25% zniżki na usługi w salonie WoshWosh.

Trzeba dodać, że za wieloma parami butów, które trafiają do WoshWosh, stoją poruszające historie.

Jedna z moich ulubionych dotyczy prezentu na 40. rocznicę ślubu, który mąż zrobił dla swojej żony, odnawiając jej ukochane szpilki, które miała na sobie podczas ślubu – mówi Martyna Zastawna, właścicielka WoshWosh. Mieliśmy również buty pradziadka naszego klienta, który walczył w nich podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Buty po naszej renowacji stoją w honorowym miejscu. Jednym z wielu powodów, dla których ludzie oddają do nas swoje obuwie, jest sentyment – dodaje.

Co ciekawe, szpilki i wysokie obcasy bardzo często występują w nazwach akcji, wydarzeń i projektów dla kobiet, ale jak powiedziała nam Martyna Zastawna – pomimo iż jest to obuwie typowo kobiece, to w praktyce wygląda to inaczej.Szpilki to około 20 proc. obuwia****zostawionego przez damską część naszych klientów.

WoshWosh działa od lipca 2015 roku. Założycielka, Martyna Zastawna – jest z wykształcenia dziennikarką i politologiem, przez 5 lat pracowała w topowych agencjach reklamowych. Prywatnie pasjonatka mody (obuwia najbardziej) i ekologicznego stylu życia. W krótkim czasie od założenia firmy została finalistką Pitch Competition Wolves Summit 2017 i laureatką plebiscytu Diament Kobiecego Biznesu 2017. Znalazła się również wśród najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie według magazynu Brief.

*Od samego początku w WoshWosh stawiamy na odpowiedzialność. Jedną z podstawowych wartości firmy jest idea zero waste – zamiast kupować nowe buty, warto zadbać o te stare. Kolejna z wartości dotyczy ochrony rzemiosła jakim jest szewstwo. Niestety od ponad 10 lat nie ma szkół, które kształcą w tym zawodzie. Średnia wieku szewców to ponad 70 lat. Poprzez nasze działanie chcemy chronić ten zawód. Dlatego też w lipcu 2018 r. kiedy natknęłam się na wpis o szewcu Adamie, któremu grozi likwidacja warsztatu, od razu postanowiłam mu pomóc i zorganizowaliśmy zbiórkę obuwia w WoshWosh, a następnie przekazaliśmy obuwie do naprawy bezpośrednio do Pana Adama. Kolejną z naszych akcji była zbiórka obuwia zimowego dla osób bezdomnych, która skończyła się ogromnym sukcesem. Łącznie przekazaliśmy ponad tysiąc par butów. Było to potwierdzenie, że nawet mała firma, jaką jest WoshWosh, jeśli chce, to może pomagać innym. Dało nam to ogromną moc. Na święta zorganizowaliśmy zbiórkę butów dla domów samotnych mam, we wsparciu grupy Slow. Zebraliśmy ponad 3 tysiące par butów. Po naszych akcjach również nasza konkurencja zorganizowała podobne działanie. Bardzo się cieszę, że szerzymy dobre praktyki. I nie przestajemy, stąd pomysł na kolejną akcję –*podkreśla Zastawna.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM