WOMENOMICS DAILY NEWS
news
11. Marca 2019

Dzień Kobiet – o czym pisały media? – 7 rzeczy wartych podania dalej.

Monitoring hasła Dzień Kobiet pokazuje 90 tysięcy rekordów w ostatnich 30 dniach. Od dzienników ekonomicznych po serwisy branżowe – w ostatnich dniach wszystkie media podejmowały temat Dnia Kobiet ubranego w różne inicjatywy, raporty i rozmowy.

Oto przegląd informacji, które ukazały się w mediach w kontekście Dnia Kobiet i subiektywnie uznane są przez nas za warte podania dalej.

1.

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej (nr 48) Anna Zachorowska-Mazurkiewicz – adiunkt w instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego – w rozmowie z Kacprem Leśniewiczem mówi:

Ekonomistki feministyczne podkreślają, iż rozwój gospodarczy powinien zachodzić z poszanowaniem praw człowieka – piszą o tym Radhika Balakrishnan czy Diane Elson. Z kolei Rania Antonopoulos wykazała, że inwestowanie w opiekę w takie instytucje, jak przedszkola czy żłobki, szczególnie lokalnie, charakteryzuje się większymi efektami mnożnikowymi, np. generuje więcej miejsc pracy niż nakłady na infrastrukturę drogową. Więc może to być dobry środek zwiększania zatrudnienia i tworzenia zrównoważonego wzrostu.

2.

W Polsce wciąż istnieje duży problem z zauważaniem wkładu kobiet w rozwój sektora rolnego, mimo żekobiety stanowią ponad 40% siły roboczej w rolnictwie i prowadzą około 30% wszystkich gospodarstw. Efekt ich działania to ogromny kapitał społeczny, przyczyniający się także do wymiernych wyników materialnych. Pomimo pełnego zaangażowania w działalność gospodarstw, a także wykonywania często tych samych obowiązków co mężczyźni, polskie rolniczki nadal potrzebują wsparcia instytucjonalnego i finansowego. Pozwoliłoby to zmaksymalizować wydajność ich pracy, a tym samym uzyskiwane przez nie przychody.

Według ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa kobiety wykonują prawie połowę całości prac rolnych w krajach rozwijających się i pracują nawet o 13 godzin tygodniowo więcej niż mężczyźni, często bez odpowiedniego przeszkolenia, zasobów takich jak nasiona czy nawozy, czy nawet praw do uprawianej ziemi. Dobrze udokumentowane są przypadki marginalizowania oraz niezauważania roli kobiet, a w wielu regionach powszechne jest wykluczanie kobiet z procesu podejmowania istotnych dla upraw decyzji.Gdyby kobiety miały dostęp do takiego samego zaplecza co mężczyźni, uzyskiwane przez nie efekty pracy zwiększyłyby się nawet o 20-30%, a to mogłoby przyczynić się do eliminacji głodu wśród 100-150 milionów ludzi na całym świecie.

Fundacja PepsiCo ogłosiła zaangażowanie 18,2 mln USD w program organizacji CARE pod nazwą „Ona karmi świat” (She Feeds the World), w ramach którego podejmowane będą działania na rzecz wyrównywania szans dla kobiet w sektorze rolnictwa. W ten sposób 5 milionów rolniczek i ich rodzin na całym świecie zyska dostęp do edukacji, zasobów i wsparcia ekonomicznego. Przełoży się to na poprawę wydajności produkcji rolnej oraz ich sytuacji finansowej, jak również wartości odżywczych produkowanej przez nie żywności – czytamy w serwisie sadyogrody.pl

**PepsiCo wystartowało z kampanią „Closing the Crop Gap – Kobiety na Roli”,**która została oparta na pięciu filmowych opowieściach pokazujących historie kobiet oraz ich wkład w rozwój rolnictwa na świecie, na przykładzie gospodarstw z Polski, Egiptu, Gwatemali, Indii oraz Stanów Zjednoczonych. Celem kampanii jest budowanie świadomości w zakresie nierówności, z jakimi mierzą się kobiety w rolnictwie, i rozpoczęcie dyskusji na temat rozwiązań, które przyczyniają się do poprawy sytuacji finansowej kobiet w rolnictwie i zapewnienia bezpieczeństwa produkcji żywności.

3.

Im wyższe stanowisko, im ważniejsza funkcja, tym kobiet mniej. Także w polityce. Jowita Kiwnik Pargana na łamach portalu Deutsche Welle (dw.com) pisze:

W parlamentach krajowych Unii Europejskiej zasiada średnio 30 proc. kobiet. Na 28 państw Wspólnoty tylko trzy kobiety pełnią funkcję prezydentów, a trzy premierów (...) Najmniej kobiet jest w partiach eurosceptycznych i konserwatywnych, najwięcej w lewicowych. W PE działa także komisja ds. kobiet i równouprawnienia FEMM, która walczy m.in. o zmniejszenie różnicy w dochodach kobiet i mężczyzn (np. w Polsce kobiety zarabiają 15 proc. mniej niż mężczyźni, a ich emerytury są nawet o… 43 proc. niższe).

4.

AVON wystartował z nową kampanią – Stand4her – która jest globalnym planem, aby dzięki unikalnej sieci Ambasadorek Piękna, dostawców, partnerów oraz klientów, każdego roku zmieniać na lepsze życie aż 100 milionów kobiet na całym świecie. Akcja stanowi odpowiedź na wyniki badania, które pokazało, żepodjęcie pracy zwiększyło pewność siebie u 77 % kobiet na świecie. Z kolei 74% matek zadeklarowało, że aktywność zawodowa pomogła im w byciu lepszym wzorem dla swoich dzieci. Dane z raportu dotyczą równieżPolek – 54% z nich twierdzi, że głównym powodem, dla którego cieszą się z posiadania pracy, jest niezależność finansowa, a dla 44% możliwość zarabiania pieniędzy jest bardzo ważnym aspektem w życiu. Jednocześnie, jak pokazało badanie, kobiety w Polsce spotykają bariery na drodze do rozpoczęcia własnego biznesu. 40% z nich zmaga się z brakiem środków finansowych, 35% nie ma wiary we własne pomysły, a 27% boi się podjąć ryzyko w rozwijaniu własnego biznesu. Dodatkowo, pomimo chęci prawie połowa kobiet w Polsce nie wie, gdzie szukać zatrudnienia, a tylko 39% z nich jest zadowolonych ze swojej obecnej pracy.

5.

Storytel zrealizował projekt Jej historia. Portret audio.– w ramach którego siedem ambasadorek opowiada historie siedmiu wspaniałych Polek, które wywarły wpływ na naszą rzeczywistość.

Kobiety, o których usłyszymy w projekcie:

";- Narcyza Żmichowska – powieściopisarka i prekursorka feminizmu w Polsce

;- Izabela Czartoryska – mecenaska sztuki i założycielka pierwszego muzeum w Polsce

;- Maria Kwaśniewska – medalistka olimpijska, brała czynny udział w ruchu oporu podczas II wojny światowej

;- Zofia Kielan-Jaworowska – paleontolożka, odkrywczyni nowego gatunku dinozaurów

;- Elżbieta Czyżewska – gwiazda filmowa lat 60.

;- Zofia Stryjeńska – najsłynniejsza artystka polskiego międzywojnia

;"- Jadwiga Piłsudska – polska pilotka, córka Józefa Piłsudskiego

Ambasadorki projektu:

Magda Mołek, Gosia Baczyńska, Maria Sadowska, Joanna Jędrzejczyk, Marta Dróżdż, Aleksandra Domańska i Marta Dyks.

Kobiety, które stoją za tym projektem: pisarka Weronika Wierzchowska oraz dziennikarka Monika Frenkiel.

6.

Dziennik **„**Rzeczpospolita” już po raz dziesiąty z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet opublikował zestawienie Wschodzących Gwiazd Biznesu. Jak czytamy na łamach serwisu rp.pl w artykule Anity Błaszczak:

Wschodzącą Gwiazdą Biznesu można zostać tylko raz. W rezultacie co roku wyszukujemy kolejne kandydatki, wyławiając w mediach informacje o awansach albo nominacjach kobiet na wysokie stanowiska menedżerskie w biznesie. Sprzyja temu unijna dyrektywa o raportowaniu rozszerzonych informacji niefinansowych, która nałożyła na duże spółki giełdowe obowiązek informowania o stosowanej polityce różnorodności dotyczącej także składu zarządów i rad nadzorczych.

Raport publikowany 8 marca w wydaniu „Gazety Giełdy Parkiet” wskazuje, że przynosi to na razie umiarkowane efekty; w zarządach spółek z WIG20 udział kobiet zmniejszył się w ubiegłym roku do 15 proc. z 15,5 proc. w 2017 r., choć w porównaniu z 2014 r. (5,3 proc.) można mówić o dużym postępie. Z kolei w spółkach z WIG40 czy WIG80 w minionym roku udział kobiet w zarządach wzrósł odpowiednio do 9,4 proc. i 12,9 proc., ale nadal jest mniejszy niż w WIG20.

W zestawieniu opracowanym przez Rzeczpospolitą znajdują się kobiety, które w ciągu 15 – 18 lat kariery zawodowej osiągnęły wysokie stanowiska w znanych firmach.

7.

Na łamach ostatniego numeru Twojego Weekendu (o jego spektakularnym zamknięciu pisałyśmy tutaj) ukazał się artykuł dziewczyn z magazynu „G’rls ROOM”. Redaktorki opracowały słownik równościowy, w którym wyjaśniają m.in. takie pojęcia jak:cat-calling (wulgarne zaczepki, gwizdanie, komentarze na temat wyglądu) czyszklana winda (zjawisko, w którym mężczyźni w kobiecych zawodach nie spotykają utrudnień w przeciwieństwie do kobiet i szklanego sufitu, z którym się zmagają w wielu środowiskach).

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM