WOMENOMICS DAILY NEWS
news
21. Stycznia 2019

Dziś nie pytamy, czy artystki muszą być nagie, by dostać się do muzeum

Przez wieki sztuka miała płeć męską. Jeszcze do końca XIX wieku kobiety nie miały wstępu na akademie sztuk pięknych. Zawód artysta zarezerwowany był tylko dla mężczyzn. Twórczość kobiet długo było niedoceniana, niezauważana, poza murami uznanych galerii sztuki. Po latach zmaskulinizowanej historii sztuki kobiety coraz liczniej wchodzą na artystyczne salony, do muzeów i galerii. Pojawiły się w dyskursach dotyczących dzieł sztuki, a ich twórczość staje się platformą dyskusji o wpływie kobiet na historię, nie tylko sztuki.

Muzeum Narodowe w Poznaniu organizuje cykl wykładów celebrujących 100. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Jak podają organizatorzy cyklu:

Inspiracją dla tego cyklu jest obecność w MNP ważnych dla kobiecej historii sztuki obrazów: „Gry w klasy\"" Sofonisby Anguissoli, portretów Olgi Boznańskiej, obrazów Marii Nicz-Borowiakowej, Marii Jaremy, Ewy Kuryluk, Izabelli Gustowskiej. Są one swoistym zobowiązaniem badawczym, polegającym na uznaniu płci za istotny element konstrukcji ich dzieł, zaznaczeniu choćby wagi tego rodzaju tożsamości. Analiza tych przykładowych dzieł zmienia spojrzenie na sztukę w ogóle. Dopuszczenie do głosu feministycznej historii sztuki ma stworzyć nową płaszczyznę dyskusji artystycznej. Inspiracją dla tego cyklu jest też nieobecność kobiecej sztuki w wielu muzealnych salach. Ten, zrozumiały już od czasu Lindy Nochlin, brak chcemy zauważyć i przeanalizować.

Autorkami cyklu są dr Agnieszka Skalska i Karina Adamska z MNP.

Harmonogram wykładów:
9.02. godz. 12:00
Gra w szachy – gra w życie.
Wstęp wolny
9.03., godz. 12:00
Awangarda jest kobietą!
Wstęp wolny
13.04., godz. 12:00
Feminizm, mimo wszystko: nikt nie rodzi się artystką. Ciało jako artystyczne medium i narzędzie walki na podstawie prac Marii Pinińskiej-Bereś, Zofii Kulik i Alicji Żebrowskiej z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wstęp wolny
11.05., godz. 12:00
Ona, choroba. Sztuka chorujących artystek.
Wstęp wolny
15.06., godz. 12:00
Przestrzenie kobiecości
Wstęp wolny

Z kolei Muzeum Sztuki w Łodzi organizuje wykład pt. „Wielka Wojna Kobiet\"", w którym wezmą udział Aneta Górnicka-Boratyńska i Alicja Urbanik-Kopeć. Na stronie muzeum czytamy:

Wielka Wojna kobiet o prawo do „całego życia\"" w wielu krajach zmierzała w podobnym kierunku, choć wykorzystywała różne metody – niektóre z nich uznawane były przez część społeczeństwa za „tylko\"" oburzające, inne za wręcz terrorystyczne. Tytuł spotkania odnosi się dosłownie do wydarzeń I wojny i tego, co robiły wtedy kobiety, a w bardziej symboliczny i ogólny sposób do bojów stoczonych na drodze do uzyskania praw. O tym wszystkim opowiedzą Aneta Górnicka-Boratyńska (wykład pt. Czy sufrażystki mieszkały także nad Wisłą?, Polska myśl feministyczna przełomu XIX i XX wieku w kontekście europejskim) oraz Alicja Urbanik-Kopeć (wykład pt. Robotnice jako buntowniczki/rewolucjonistki/emancypantki).
Spotkanie poprowadzi Marta Madejska.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM