WOMENOMICS DAILY NEWS
Temat miesiąca
25. Luty 2019

Ekstremalne mistrzynie

Mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Tymczasem pierwszym człowiekiem, który planowo w 2033 roku dotrze na Marsa, będzie kobieta. Alyssa Carlson –18-letnia astronautka, którą NASA już teraz przygotowuje na tą odległą podróż. Ten, i wiele innych przykładów, pokazuje, że dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych.

Stawały na najwyższych szczytach świata, wspinały się po najtrudniejszych ścieżkach, ujarzmiały najwyższe fale, łapały wiatr w żagle, kitesurfingowe latawce i spadochrony, a także zagłębiały się w wodne odmęty. Były pierwsze, najlepsze, odważne. Oto kobiety, które zasłynęły ze swoich ekstremalnych pasji.

Ziemia

Któż nie zna Wandy Rutkiewicz? Uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich himalaistek, całe swoje życie poświęciła górom, i tam też pozostała na zawsze podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Nim jednak do tego doszło, zasłynęła jako pierwszy Polak oraz trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt ziemi – Mount Everest, a także jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak stanęła na szczycie K2. Rutkiewicz nie była jednak jedyną kobietą, która oddała się górskiej pasji. Wraz z nią w wyprawach spinaczkowych brały udział Krystyna Palmowska, która jako pierwsza kobieta zdobyła Broad Peak oraz Anna Czerwińska, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Jako najstarsza kobieta stanęła na szczycie Mount Everestu. Obie himalaistki ze względu na wiek już się nie wspinają, ale swoją pasję do gór przelewają na karty książek i specjalistycznych artykułów. Inspirując jednocześnie inne kobiety, które w górach odnalazły swoją pasję i sens życia.

Wśród młodego pokolenia nie brakuje bowiem kobiet, które kochają adrenalinę związaną ze wspinaczką. Niektóre jednak, jak Kinga Ociepka-Grzegulska, preferują bardziej kontrolowaną i sportową jej formę. Ociepka-Grzegulska wspina się po ściankach i skałach od ponad 20 lat. W tym czasie zdobyła już siedmiokrotnie Mistrzostwo Polski w prowadzeniu i sześć razy w boulderingu. 23 razy zdobyła Puchar Polski w obu tych dyscyplinach. Dwukrotnie stanęła także na najwyższym podium Mistrzostw Świata w prowadzeniu.

Powietrze

Na urwiskach górskich, ale także na szczytach wieżowców czy na wysokich mostach spotkać można także inne pasjonatki wysokości. Jak chociażby Clair Marie, która w wieku 16-stu lat została najmłodszą kobietą w historii skoków BASE, czyli skoków spadochronowych, wykonywanych z wysokich budowli lub wzniesień. Ten ekstremalny sport według magazynu BLiNC pochłonął od 1981 roku niemal 280 ofiar. Jednak to nie zniechęca takich kobiet jak Marie.

Pasję do spadochroniarstwa podzielają także Polki. Wśród nich Olimpia Patej, Agnieszka Roman, Izabela Pilarczyk i Beata Masłowska, które choć skaczą z bardziej tradycyjnego miejsca jakim jest samolot, to już ich rekord, który ustanowiły, do tradycyjnych nie należy. Do tej czwórki należy rekord Polski kobiet w stylu head down. To skok ze spadochronem… z głową w dół – najtrudniejszy ze wszystkich możliwych sposobów. Wszystko przez zawrotną prędkość, którą osiąga się podczas skoku – dochodzącą nawet do 300km/h. Mimo jej rozwinięcia podczas spadania, czwórka Polek zdołała złapać się za ręce i stworzyć tzw. round, czyli koło. A następnie, po wykonaniu kolejnej akrobacji bezpiecznie wylądować na ziemi.

Woda

Surfing? Alana Blanchard. Wakeboard? Meagan Ethell. Kite surfing? Karolina Winkowska i Katarzyna Lange. Wymieniać tak można by jeszcze długo. Te kobiety w wodnych sportach deskowych, mimo młodego wieku, nie mają sobie równych. Winkowska w 2012 roku jako pierwsza Polka zdobyła Puchar Świata i jednocześnie Mistrzostwo Świata w kitesurfingu. Mając zaledwie 22 lata!

Jednak nie tylko na falach kobiety znajdują swoje powołanie. Również pod wodą panie biją rekordy. Elżbieta Benducka w 2012 roku ustanowiła rekord głębokości. Zanurzyła się w Morzu Czerwonym na głębokość 191m. To wciąż niepobity Rekord Polski w głębokim nurkowaniu kobiet oraz rekord świata kobiet w głębokim nurkowaniu w sprzęcie w słonej wodzie. Przy okazji nurkowania warto wspomnieć także Verne Van Schaik z RPA, której nazwisko zapisane zostało w Księdze Rekordów Guinessa, po tym, jak zeszła w słodkiej wodzie na głębokość 221 metrów.

Ogień

Kobiety rozpalają także do czerwoności swoje silniki, rozwijają zabójcze prędkości i biją rekordy na dwóch, a nawet czterech kółkach. Motocross ma jedną królową i wiele następczyń. Ashley Fiolek, mimo że ma zaledwie 28 lat, już od 2012 roku jest na sportowej emeryturze. Jednak do tego czasu swoją pasję do motorowych sportów przekuła w serię wielkich zwycięstw. Zdobywając w 2008, 2009, 2011 i 2012 roku tytuł Mistrzyni Kobiet w Motocrossie, a także liczne złote medale m.in. w zawodach X-Games, Super-X.

Na osiągnięcia rywalizować mogłaby z nią pasjonatka innych dwóch kółek – Shanze Reade. Ta brytyjska kolarka torowa i BMX jest trzykrotną medalistką torowych mistrzostw świata, a także trzykrotną mistrzynią świata BMX.

Wśród sportów zdominowanych przez mężczyzn prym wiedzie także Lizzie Armanto, która specjalizuje się w skateboardingu. Jako pierwsza kobieta na desce ukończyła 360-stopniową rampę, tzw. the Loop. Zdobyła już ponad 30 różnych nagród deskorolkowych, stając wielokrotnie na najwyższym stopniu podium w licznych turniejach czy też w zawodach Pucharu Świata. W 2020 roku będzie miała także szansę zdobyć złoto podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie po raz pierwszy skateboarding zostanie potraktowany jako pełnoprawna dyscyplina olimpijska.

Wyniki kobiet w sportach ekstremalnych to, jak widać, prawdziwy kosmos. Nie ma chyba takiej dyscypliny, której nie potrafiłyby okiełznać. Nie tylko na ziemi, w powietrzu i w wodzie. Ale także w przestworzach. Krocząc śmiało śladem Walentiny Tierieszkowej, która już dwa lata po Gagarinie, odbyła swój pierwszy lot w kosmos.

Justyna Bakalarska

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM