WOMENOMICS DAILY NEWS
News
22. Stycznia 2020

Ewa Ewart z Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich

We wtorek Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar wręczył Odznakę Honorową za zasługi dla ochrony praw człowieka Ewie Ewart – dziennikarce TVN24.

Ewa Ewart - dziennikarka i producentka filmów dokumentalnych - skupia się na trudnych i ważnych, a nierzadko kontrowersyjnych i niewygodnych tematach społecznych i politycznych. Podróżując po całym świecie i pracując w wielu krajach, zrealizowała szereg wnikliwych dokumentów śledczych pokazujących owe zagadnienia z perspektywy naruszeń praw człowieka.

Jej filmy ujawniły nowe informacje m.in. o takich kwestiach, jak korupcja w Rosji w czasach Borysa Jelcyna, tajne więzienia w Korei Północnej, wojna domowa w Kolumbii czy tajny i nielegalny program CIA ekstradycji w trybie nadzwyczajnym osób podejrzanych o terroryzm. W jednym z dokumentów opowiada o pamiętnej tragedii w Biesłanie – film zrealizowany został w pierwszą rocznicę ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęło ponad 170 dzieci. W kolejnym dokumencie, pięć lat później, autorka skupiła się z kolei na pokazaniu traumy, jaką wciąż odczuwały dzieci, które przeżyły ten nieludzki zamach. Najnowsze dzieło autorki, to zrealizowany w 2019 roku film „My, Naród”, w którym opowiada historię 30 lat polskiej transformacji i roli, jaka odegrały w tym USA - czytamy na stronie RPO.

Portal tvn24 przywołuje wypowiedź Adama Bodnara z uroczystości wręczenia dziennikarce odznaki:

Dzięki pani możemy starać się zrozumieć świat i uwrażliwić na potrzebę przestrzegania praw człowieka, nie tylko w Polsce, ale na całym globie. To bardzo uniwersalne podejście, wynikające z pani doświadczeń i z tego, że jest pani blisko świata i ludzi – mówił Bodnar. - Jesteśmy pani wdzięczni za to, że dzięki pani możemy starać się zrozumieć świat i uwrażliwić się na prawa człowieka - dodał.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM