WOMENOMICS DAILY NEWS
Womenomics
11. Luty 2020

Femvertising 2020 - co się zmieniło po pięciu latach?

Wielkie dekolty, mini spódniczki i dwuznaczne hasła choć wciąż pojawiają się w reklamach, to opinia publiczna nie zostawia na nich suchej nitki. Podobnie rzecz się ma z reklamami, gdzie kobiety występują w rolach głuptasek czy muszących zadbać o wszystkich, włącznie z kotem, pań domu. Time's up! Od 2014 roku komunikacja do kobiet przybrała właściwy kierunek - to femvertising. Sprawdzamy, co się zmieniło po pięciu latach.

Femvertising - co to znaczy?

Przypomnijmy: Femvertising to określenie użyte po raz pierwszy w 2014 roku przez Samanthę Skey, CEO She Media. Terminem tym określane są pro- kobiece przekazy w branży reklamowej. Przekazy, które wspierają kobiety i wzmacniają ich siłę wewnętrzną i przede wszystkim walczą z krzywdzącymi stereotypami. Jednym z pionierów femvertisingu jest marka Dove. W tym duchu zrealizowana została też głośna kampania #AlwaysLikeAGirl.

Według wyników SheKnows Femvertising Survey z 2014 roku – 51 proc. kobiet lubi ten typ reklam, bo wierzą, że pomagają one przełamywać bariery nierówności płci. Aż 81 proc. respondentek uważa, że pozytywny przekaz reklamowy skierowany do kobiet jest bardzo ważny dla młodych dziewczyn, a 71 proc. z nich jest przekonana, że na markach spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie pozytywnego przekazu do kobiet w szczególności tych najmłodszych.

Femvertising 2020

She Media w styczniu 2020 ogłosiło zwycięzów V edycji swojego konkursu Femvertising Awards. Warto podkreślić, że na pięć edycji tego konkursu składa się ponad 500 zgłoszonych kampanii i prawie 40 000 głosów oddanych, aby wyłonić zwycięzców. Wśród laureatów poprzednich edycji są: Always, Audi, Barbie, Bud Light, Coca-Cola, CoverGirl, Dick's Sporting Goods, Dove, General Mills, John Frieda, Lane Bryant, L'Oreal Paris, Lyft, Organic Valley, Pantene, Procter & Gamble , RAM Trucks, Under Armour.

Laureaci Femvertising Awards 2019

W kategorii inspiracja: Bumble / “The Ball Is in Her Court ” z Sereną Williams

W kategorii Next Gen: Secret Deodorant / “Cheer For Each Other - All Strength, No Sweat”

W kategorii Social Impact: #DefyTheName / “A PSA by Monica Lewinsky”

W kategorii Humor: Bud Light / “RITAS Spritz – Subtle Notes”

W kategorii Dadvertising: Facebook Groups / “Her First Baseball Game”

Dadvertising

W kategorii Inkluzywność: Microsoft / “We All Win”

Jednocześnie She Media, organizator konkursu, podzielił się najnowszymi tegorocznymi wynikami badań dotyczących postrzegania reklam.

Wynika z nich m.in., że:

  • 83% mężczyzn i kobiet zgadza się, że ruchy takie jak #MeToo i #TimesUp mają wpływ na reklamy, które widzimy dzisiaj - większość kobiet uważa, że wpływ był pozytywny, podczas gdy mężczyźni mają podzielone zdania

  • 74% kobiet (w porównaniu z 63% w 2016 r.) i 62% mężczyzn uważa, że marki mają obowiązek promowania pozytywnych komunikatów do kobiet i dziewcząt w swoich reklamach

  • 76% kobiet polubiło lub udostępniło post z przekazem do kobiet, co stanowi wzrost w porównaniu z 47% w 2016 r.

  • 80% kobiet i 64% mężczyzn uważa, że powinniśmy oczekiwać od influencerów odpowiedzialności w promowaniu marek

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM