WOMENOMICS DAILY NEWS
womenomics
13. Grudnia 2018

Girlpower napędzany crowdfundingiem

Globalnie rozwijający się nurt empower women w ostatnim czasie wziął pod swoje skrzydła także kilkuletnie dziewczynki. Pojawia się coraz więcej inicjatyw edukacyjnych skierowanych do nich, których celem jest budowanie poczucia własnej wartości, rozprawianie się ze stereotypami i przywracanie na karty historii wkładu kobiet w postęp rozwoju świata. Wiele z tych inicjatyw ujrzało światło dzienne dzięki finansowaniu uzyskanemu poprzez platformy crowdfundingowe.

Rekordowa zbiórka na crowdfundingu

W 2017 roku w Polsce ukazała się książka „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, która nie jest o różowych księżniczkach, ale o kobietach, które zmieniły świat, a o istnieniu i dokonaniach wielu z nich niewiele osób zdaje sobie sprawę. O wyjątkowości i zapotrzebowaniu na taką lekturę świadczyć może fakt, że zebrane ponad milion dolarów na wydanie tej książki czyni z niej najhojniej sfinansowaną publikację w dziejach crowdfundingu!

Również w ubiegłym roku, 11 października, w Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek wydała pierwszy numer magazynu o takim samym tytule. Magazyn został sfinansowany dzięki zbiórce crowdfundingowej na platformie Polak Potrafi. W ciągu trzech tygodni kosmiczna ekipa zebrała na platformie kwotę potrzebną na wydanie dwóch pierwszych numerów pisma, a więc 93 712 zł. A w wyniku całej kampanii Kosmos pozyskał aż 131 269 zł.

To magazyn jakiego w Polsce nie było. Stworzony przez mamy dla swoich córek – szybko zyskał rzesze fanów wśród rodziców i ich pociech. Magazyn jest alternatywą do różowo-plastikowych witryn z dziewczyńską prasą. Jego treści dobrane są tak, by budować poczucie własnej wartości dziewczynek i pokazywać im, że nie ma dla nich ograniczeń.

Who’s she? – polska gra hitem na Kickstarterze

W ostatnich dniach triumf na Kickstarterze święciła gra „Who’s she""?, której autorką jest Zuzanna Kozerska-Girard. To gra o niezwykłych kobietach, które odmieniły świat. Tożsamość 28 bohaterek gracze odgadują, pytając nie o ich wygląd, ale o to, czym się zajmowały, co osiągnęły. W grze umieszczono żeńskie nazwy zawodów wszędzie tam, gdzie to możliwe, aby pokazać, że dziewczyny mogą robić wszystko. Są wśród nich: wynalazczyni, cesarzowa, twórczyni.

Celem kampanii na platformie Kickstarter było pozyskanie 15 tysięcy €. To zaledwie kilka procent sumy, którą finalnie w wyniku zbiórki uzyskała gra. Zbiórkę wsparło ponad 6700 osób, przekazując łącznie ponad pół miliona euro.

Kobiety rządzą crowdfundingiem

Z opublikowanego w 2017 roku raportu PWC i The Crowdfunding Center wynika, że na dziewięciu największych platformach crowdfundingowych na świecie kobiety osiągnęły o 32 % więcej sukcesów niż mężczyźni w realizacji celów crowdfundingowych niezależnie od sektora, geografii i kultury. Mimo iż to mężczyźni częściej niż kobiety decydują się na wsparcie projektu poprzez kampanie crowdfundingowe.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM