WOMENOMICS DAILY NEWS
womenomics
5. Luty 2020

Greta Thunberg zarejestrowała swoje nazwisko jako znak towarowy. Została też zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla

17-letnia Greta Thunberg, szwedzka eko-aktywistka, którą poznał cały świat, została po raz drugi nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Thunberg poinformowała w tym tygodniu opinię publiczną, że złożyła wniosek o zarejestrowanie swojego imienia i nazwiska oraz nazwy ruchu "Piątki dla Przyszłości" jako znaków towarowych.

Nobel dla Grety Thunberg

O nominacji Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla poinformowali duńscy parlamentarzyści Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy, którzy uważają działania nastolatki związane z nawoływaniem do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przestrzegania porozumienia paryskiego jako wkład na rzecz pokoju. Z doniesień przedstwicieli The Nobel Peace Prize Watch wiemy, że przyznanie Nobla aktywistce byłoby niezgodne z testamentem fundatora.

Tomas Magnusson, były prezes organizacji Międzynarodowe Biuro Pokoju w Genewie komentuje:

Wiele nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla dotyczy ochrony środowiska, ale takie dokonania nie mają związku z wizjonerską ideą fundatora nagrody. Można sobie za to wyobrazić, że globalna demilitaryzacja może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Pod koniec 2019 Greta została też uznana "Człowiekiem Roku 2019" w corocznym plebiscycie magazynu "Time". Jest najmłodszą osobą w historii, która otrzymała ten tytuł.

Greta z własnym znakiem towarowym

Decyzję o złożeniu wniosku tłumaczy potrzebą ochrony przed niewłaściwym i czysto komercyjnym wykorzystaniem jej nazwiska oraz nazwy jej ruchu przez osoby i firmy, które chcą w ten sposób sprzedawać swoje produkty i kreować konkretny wizerunek.

Przypomnijmy, że świat usłyszał o Grecie w 2018 roku, kiedy rozpoczęła jednoosobowy strajk klimatyczny przed parlamentem Szwecji. Od tamtego czasu zainspirowała miliony młodych osób na całym świecie, którzy podjęli podobną aktywność w swoich krajach.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM