WOMENOMICS DAILY NEWS
Womenomics
16. Grudnia 2019

Jak wyglądałoby miasto zaprojektowane przez kobiety? BBC znalazło odpowiedź w Barcelonie

Miasta powinny być tak zaprojektowane, żeby służyć wszystkim mieszkańcom. Jednak tak nie jest. W większości stworzone przez mężczyzn nie uwzględniają tego, w jaki sposób korzystają z nich kobiety.

Kobiety myślą o potrzebach innych. Idealne miasto też powinno. I jeśli jakieś miasto możemy wziąć za prototyp przy projektowaniu innych - to Barcelonę. Drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii, od czterech latach zarządzane jest przez feministycznie nastawioną panią burmistrz.

Reporterka BBC Stephanie Hegarty odwiedziła Barcelonę i spotkała się z ekspertami od planowania przestrzennego, którzy zajmują się problematyką feminizacji miast.

Oto pięć kluczowych według nich obszarów, które każde miasto powinno wziąć pod uwagę, żeby pod kątem użytkowym przypominać przyjazną kobietom Barcelonę:

TOALETY

Kobiety z uwagi na biologiczne uwarunkowania korzystają z toalety częściej i dłużej - średnio trzy razy dłużej niż mężczyźni. Toalety dla kobiet powinny mieć większą przestrzeń niż te dla mężczyzn. Tymczasem, jak informują eksperci z kolektywu Punt 6, matki nie korzystają z publicznych toalet, bo mają problem, żeby wjechać do nich z wózkiem…

PLAC ZABAW

To miejsce zabawy, ale też przebywania wśród innych dzieci i ważne jest, aby dostęp do wszystkich atrakcji na placu zabaw był równie łatwy dla każdego kto jest nimi zainteresowany. Plac zabaw powinien być miejscem, gdzie dzieci równocześnie mogą w sposób bezpieczny i komfortowy podejmować różne aktywności – od piłki nożnej po wspinaczkę. Eksperci z Equal Saree najpierw na jednym z barcelońskich osiedli zapytali dzieci w co lubią się bawić, a następnie zaprojektowali plac zabaw, z przestrzenią na każdą z tych zabaw, wykorzystując do tego ścieżki, ławeczki i płotki.

TRANSPORT

Jeśli spojrzymy na miasta z lotu ptaka zauważymy, że większość ich przestrzeni zajmują samochody, którymi w większości jeżdżą mężczyźni. Kobiety z kolei poruszają się częściej pieszo i korzystając z transportu miejskiego. Oznacza to, że kobiety korzystają z bardziej zrównoważonych środków transportu. W Barcelonie aż 60% publicznej przestrzeni miasta jest zajęta przez samochody. Janet Sanz, zastępczyni burmistrza podkreśla, jak ważna jest redystrybucja tej przestrzeni tak, by dać do niej dostęp grupom osób, które wcześniej go nie miały. Sanz uczestniczy w miejskim projekcie budowania wydzielonych tzw. „superosiedli”, gdzie piesi czy rowerzyści mogą czuć się swobodnie, a samochody nie mają wjazdu z wyjątkiem tych uprzywilejowanych, które mogę się poruszać 10 km/h. Nie ma mowy o stojących, gdzie tylko się da, samochodach. Miejsce na zaparkowanie jest tylko w podziemnych parkingach. Ulice stały się miejscem, gdzie ludzie mogą swobodnie spędzać czas a rowerzyści czuć się bezpiecznie. Do tej pory w Barcelonie zbudowano sześć takich osiedli. W planach jest ponad pięćset.

ŁAWKI

Tworzeniu „superosiedli” towarzyszyło pytanie mieszkańców – zwłaszcza kobiet – czego potrzebują. Najczęściej odpowiadały – ławek. Dla przykładu na jednym z takich osiedli postawiono ich pięćset. W otoczeniu drzew, miejsc do zabawy. Ławki to nie tylko miejsce, gdzie możesz z kimś się spotkać, siąść i porozmawiać. To niezbędny element przestrzeni miejskiej, który umożliwia schorowanym ludziom wyjście z domu na spacer. Mogą co chwilę siąść i odpocząć. Ławki to też zbawienie dla wszystkich, którzy są na zewnątrz z dzieckiem.

BEZPIECZEŃSTWO

Barcelona to miasto imprez, dlatego tak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo kobiet. Ratusz miasta udostępnił specjalną aplikację, gdzie anonimowo można zgłosić nadużycie seksualne, którego się doświadczyło lub było świadkiem. Laura Marti Martorell z „No means No” project mówi w reportażu BBC o planach stworzenia mapy miasta ze wskazaniem niebezpiecznych miejsc, gdzie dochodzi do agresji na tle seksualnym. Wszystko po to by zadbać o bezpieczeństwo kobiet i ukrócić agresję względem nich.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM