WOMENOMICS DAILY NEWS
news
5. Marca 2019

Kobieta roku. Bizneswomen. Influencerka. Przegląd konkursów dla kobiet

Ponad 30% polskich przedsiębiorstw zostało założonych przez kobietę – wynika z raportu „Zawód: Prezeska – Diagnoza Przedsiębiorczości Kobiet” realizowanego przez ośrodek badawczy Uniwersytetu Warszawskiego – DELab UW. Głównymi motywacjami dla Polek jest chęć bycia „na swoim” (42% wskazań) oraz dążenie do rozwoju zawodowego (37%). Dzięki takim postawom i kobiecej sile powstał ogromny rynek konkursów, których z roku na rok jest coraz więcej. W jakich kategoriach i za jakie osiągnięcia można zostać nagrodzoną?

Każdego roku panie stają ramię w ramię w przyjaznej rywalizacji o liczne biznesowe tytuły i statuetki. Jednak oprócz polskich bizneswomen, nagradzana jest także rzesza osób i firm, wspierających kobiety w ich dążeniu do samodoskonalenia się i rozwoju kariery. Korzyści z tego typu działań mogą być dwustronne – zyskują zarówno kobiety, które są proporcjonalnie do swojej zawodowej aktywności doceniane, a także firma, która w oczach klientów staje się marką dbającą o zrównoważony rozwój.

Zgodnie bowiem z dokumentem ONZ, jednym z 17 punktów, określających Cele Zrównoważonego Rozwoju, które powinny osiągnąć kraje członkowskie do 2030 roku, jest równość płci i pozycji kobiet oraz dziewcząt. A równość ta może się bardzo dobrze ziścić w środowisku biznesowym, w którym tak wiele mówi się chociażby o braku równości płacowej. Firmy, które planują zmierzyć się z tym problemem, również mogą liczyć na nagrody – przede wszystkim te związane z lepszą atmosferą pracy, szacunkiem w środowisku biznesowym czy pozytywną opinią w oczach klientów, a także te, które zostały przewidziane w licznych konkursach.

Aby ukazać konkursową różnorodność, opisujemy zarówno te plebiscyty, w których doceniane są firmy doceniające kobiety, jak i te kierowane bezpośrednio do pań.

Lidl Fair Pay

Jednym z takich konkursów, który ma docenić firmy praktykujące politykę równości, jest ten organizowany przez Lidl Polska. Konkurs ma za zadanie zwrócić uwagę na to, jak branża FMCG podchodzi do tematu równego traktowania pracowników, przede wszystkim pod kątem równości płac. Do zgarnięcia dla producentów branży FMCG będzie nagroda Lidl Fair Pay. Przyjmowanie zgłoszeń już się zakończyło, jednak warto śledzić dalsze losy tego konkursu i już 22 marca br. dowiedzieć się, jaka firma zasłużyła na nagrodę i poklask publiczności.

Firma Dobrze Widziana

Zgłoszenia wciąż można wysyłać natomiast do 10. edycji konkursu Firma Dobrze Widziana organizowanego przez i dla członków Business Centre Club. Jego celem jest promowanie firm, które są społecznie odpowiedzialne. Jednym z elementów podlegającym ocenie jest właśnie polityka firmy wobec pracowników, w tym przestrzeganie zasad równouprawnienia. Termin nadsyłania ankiety konkursowej upływa 15 marca br. o godzinie 12:00. Wyniki konkursu poznamy już 5 kwietnia.

Co zaś ze wspomnianymi konkursami dla przedsiębiorczych kobiet? Tych jest na pęczki!

100 Kobiet Biznesu

Organizatorem konkursu jest Puls Biznesu, a jego celem oczywiście promowanie przedsiębiorczych kobiet w Polsce. Konkurs organizowany jest od 2011 roku, finał ostatniej edycji miał miejsce w grudniu minionego roku. Dla tych z pań, którym nie udało się wystartować w minionej edycji, nic straconego. Choć organizator jeszcze nie ogłosił informacji o kolejnej odsłonie konkursu, warto na jesieni rozglądać się za formularzami zgłoszeniowymi. Dlatego jeśli jesteś lub znasz kobietę, która jest prezeską rozwijającej się firmy i zasługuje na tytuł Kobiety Biznesu 2019, trzymaj rękę na pulsie!

Bizneswoman roku

Przez dziewięć minionych lat Fundacja Sukces Pisany Szminką przyznawała coroczną nagrodę Bizneswoman Roku. Mamy nadzieję, że jubileuszowa edycja odbędzie się również i w 2019 roku. W konkursie przedsiębiorcze kobiety nagradzane są w kilkunastu kategoriach, m.in. biznes roku, startup roku, liderka w nowych technologiach, działalność społeczna czy inspiratorka roku. Kobiety nagradzane są jednak nie tylko za realizację swoich planów biznesowych, ale także za Pomysł na Biznes – w tej kategorii wygrywają autorskie i interesujące biznesplany, które mogą zmienić czyjeś zawodowe życie na lepsze.

Cartier Woman’s Initiative Awards

Kobiety, którym uda się np. dzięki nagrodzie w konkursie Bizneswoman roku rozpocząć swoją biznesową działalność, mogą wziąć udział w konkursie organizowanym przez Cartier. Jest to konkurs dla kobiet z całego świata, które stoją na czele biznesów, będących w początkowej fazie rozwoju (maksymalnie do 3 lat działalności). Wygrana ma oczywiście pomóc w rozwoju firmy. A właściwie firm. Bowiem w ramach nagrody 7 laureatek otrzyma 100 000$, zaś 14 finalistek 30 000$. Wszystkie panie przejdą także szkolenie oraz będą miały zapewniony roczny mentoring przy budowie swojej marki. Ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu odbędzie się już 4 marca 2019. Jednak nic straconego dla kobiet, które chciałyby wziąć udział w tej rywalizacji. W czerwcu br. będzie można składać zgłoszenia na edycję, która swoje rozstrzygnięcie będzie miała w 2020 roku.

Polish Businesswoman Awards

  1. edycja konkursu organizowanego przez Fundację Międzynarodowy Inkubator Kobiet Biznesu i redakcję magazynu Businesswoman & Life, wkrótce wejdzie w decydującą fazę. Od spływających via SMS głosów zależy, do kogo powędrują tegoroczne statuetki. To my możemy zadecydować do kogo, spośród nominowanych, trafi tytuł osobowości roku. Głosowanie trwać będzie od 20.03 do 5.04 br. do godziny 14:00. Gala finałowa odbędzie się 5 kwietnia.

Innowacja jest kobietą

Fundacja Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki po raz dziesiąty przeprowadziła w minionym roku konkurs na najbardziej innowacyjny, autorski lub współautorski projekt rozwiązania technologicznego lub koncepcji wdrożenia już opracowanego rozwiązania. Zwycięski wynalazek zostanie zaprezentowany podczas 22. Międzynarodowego Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes 2019, który odbędzie się w dniach 26 – 29 marca. Warto prześledzić propozycje wynalazków, które pojawią się podczas tego wydarzenia i już myśleć nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które zawojują świat i konkurs „Innowacja jest kobietą” w jego kolejnej edycji.

L’Oréal Dla Kobiet i Nauki

Fundacja L’Oreal już od 1998 roku organizuje konkurs dla kobiet – naukowców, umożliwiając im zdobycie stypendium na dalsze prowadzenie badań. Celem konkursu, organizowanego w partnerstwie z UNESCO, jest promocja osiągnięć naukowych kobiet oraz zachęcenie ich do kontynuacji prac, co przełożyć się ma na ogólny rozwój nauki. Stypendia przyznawane są w trzech kategoriach, 6 kobietom nauki – 3 habilitantkom, każdej w wysokości 35 000 zł, 2 doktorantkom, każdej w wysokości 30 000 zł, oraz 1 magistrantce (20 000 zł). W konkursie mogą wziąć udział kobiety, które nie ukończyły 25. roku życia – w przypadku magistrantek, 32. roku życia w przypadku doktorantek oraz 40. roku życia w przypadku habilitantek. Nabór zgłoszeń trwa od 4 marca do 30 kwietnia 2019 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi do 31 października br.

Nowe technologie dla dziewczyn

To kolejny program stypendialny, tym razem skierowany do tegorocznych maturzystek, które chcą związać swoją przyszłość z branżą technologiczną. Nagrodzonych zostanie aż 25 abiturientek. Organizatorem programu jest Intel oraz magazyn Perspektywy. Inicjatywa zapewni zarówno finansowanie w postaci stypendium studenckiego w wysokości 12 000 zł, jak również wsparcie merytoryczne, dzięki opiece mentorów z firmy Intel. Najbardziej wyróżniające się stypendystki zostaną także zaproszone do wzięcia udziału w programie stażowym w Intel Technology Poland w Gdańsku. Zgłoszenia do programu rozpoczną się 8 marca br.

Top Woman of Real Estate

Kolejna grupa konkursów to te, skierowane do kobiet działających w konkretnych branżach. Redakcja magazynu M&MP w plebiscycie „Panie Przodem” nagradza najlepsze, polskie marketerki, zaś w konkursie Top Woman of Real Estate nagradzane są kobiety pracujące w branżach nieruchomości i budownictwa. Jury konkursu oceni zeszłoroczne osiągnięcia i umiejętności pań działających na rynku w obszarze nieruchomości, architektury, inżynierii, finansów, sprzedaży pośrednictwa, marketingu i zrównoważonego rozwoju. Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu można przesyłać do pierwszego dnia wiosny – 21.03.2019r.

Kobiety Kobietom

Kobiety, które inspirują, motywują czy też swoim życiem i osiągnięciami udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych, wybierane są także przez czytelniczki kolorowych czasopism. Między innym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości mogliśmy wybrać Polkę stulecia w konkursie Wysokich Obcasów. Co roku zaś możemy wybrać Superbohaterkę Wysokich Obcasów, jak również oddać głos na kobietę roku magazynu Glamour. Z kolei magazyn Twój Styl rokrocznie organizuje plebiscyt Kobieta Roku i nagradza kobietę, której działalność zasługuje na szczególne wyróżnienie. Niedawno do organizatorów konkursów dedykowanych kobietom dołączył magazyn Uroda Życia z inicjatywą „Kobiety Kobietom\"". Słowa Anny Maruszeczko, redaktor naczelnej Urody Życia, opublikowane na stronie konkursowej, mogą posłużyć jako podsumowanie wszystkich wspomnianych konkursów i plebiscytów – „Budujmy kobiecy krąg, pokazujmy, że dobrze się rozumiemy, wymieniajmy się doświadczeniami!”

Powodzenia!

fot. Daniel Raczyński[/caption]

Justyna Bakalarska, dziennikarka, autorka książki „Marketing wartości”

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM