WOMENOMICS DAILY NEWS
Społeczeństwo
8. Października 2020

Krakowskie Centrum Praw Kobiet zaprasza na spotkania w cyklu Kobiety czytają kobiety!

Klub książki "Kobiety czytają Kobiety" powstał w odpowiedzi na niską popularność wśród wydawców i czytelników wartościowych książek pisanych przez kobiety. Bierzemy pod uwagę nie tylko kultowe feministyczne pozycje, ale wszystkie teksty opisujące lub nawiązujące w jakiś sposób do przeżyć kobiet lub osób socjalizowanych do roli kobiety. Chcemy na nowo odzyskać określenie “literatura kobieca”, które niestety wielu kojarzy z wakacyjną literaturą niskich lotów.

Cykl będzie obejmował trzy spotkania, które będą odbywały się raz w miesiącu.

Spotkania odbywać się będą w siedzibie Centrum Praw Kobiet w Krakowie, ul. Dunajewskiego 5 Najbliższe spotkanie odbywa się 26 października, godz. 18.30

Pierwszą książką jest niedawna premiera Wydawnictwa Karakter – "Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn" autorstwa Caroline Criado Perez.

To książka, którą każda osoba powinna mieć w swojej biblioteczce. Mimo że na rynku pojawiła się w połowie sierpnia, już zyskała status kultowej pozycji.

Opis wydawnictwa: Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii.

Cykl będzie realizowany we współpracy z feministycznym, dyskusyjnym klubem książki o takiej samej nazwie, który już od ponad 3 lat działa na terenie Krakowa. Kobiety czytają kobiety – FKK Kraków – to feministyczny klub książki skupiony na literaturze kobiecej.

źródło: Centrum Praw Kobiet

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM