WOMENOMICS DAILY NEWS
news
20. Luty 2019

Lalka, której nikt nie chciał, celebruje różnorodność

Od biuściastej, wymalowanej blondynki o wymiarach 99-48-84 do dziewczyny na wózku inwalidzkim i z protezą nogi. Tym jednym zdaniem można najkrócej opisać 60-letnią już historię Barbie.

https://www.instagram.com/p/BtwYAZrHdV4/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Kiedy Ruth Handler w 1959 roku przyjechała do Nowego Jorku na krajowe targi zabawek, była przekonana, że lalka, którą stworzyła, podbije świat, pomimo że od siedmiu lat mierzyła się z krytyką swojej Barbie. Handler się nie pomyliła. Barbie stała się międzynarodowym fenomenem i najlepiej sprzedającą się zabawką w historii. W 2003 roku magazyn Fortunepisał: „Co trzy sekundy ktoś kupuje lalkę Barbie"".

Jak czytamy na łamach książki Robin Gerber pt.„Barbie i Ruth"

Gdyby stroje Barbie były produkowane dla dorosłych, Mattel stałby się czwartą największą firmą odzieżową w Ameryce. Ruth miała rację, kiedy twierdziła, że Barbie będzie swojego rodzaju testem Rorschacha dla wyobraźni małych dziewczynek. W 1963 roku The New York Times opublikował artykuł o „przełomowej koncepcji, w której małe dziewczynki nie uważają już lalek za swoje dzieci, lecz widzą w nich własne odbicie"". Barbie odgrywała również kluczową rolę w licznych sporach o seksizm i role płci, jakie wybuchały w latach sześćdziesiątych wraz z nadejściem feminizmu drugiej fali.

60 lat później świat się zmienił, Barbie też musi.

Pierwszy raz w historii wychowaniu dzieci poświęca się tyle czasu i uwagi. A szczególną atencją obdarzone są dziewczynki, wychowywane w duchu girlpower, który walczy z ograniczającymi przekonaniami i odcina się od różowej oferty. Współczesne matki *– shero, czyli silne kobiety, które wiedzą, czego chcą –*nie znajdując odpowiadających im produktów dla swoich córek, tworzą je same. Do świata, w którym określenie like a girljest powodem do dumy i w którym uczymy nasze dzieci jak ważne jest szanowanie różnorodności i dbanie o równość dla wszystkich *–*lalka Barbie musi mieć przepustkę. Musi reprezentować wartości ważne dla współczesnych kobiet.

https://www.instagram.com/p/BtRA6mXAMek/?utm_source=ig_web_copy_link

Koncern Mattel już od kilku lat sukcesywnie wprowadza różnorodność do swojej linii Fashionistas. 11 lutego zapowiedział, że jeszcze w tym roku do sprzedaży trafią Barbie odzwierciedlające fizyczne niepełnosprawności, po to, aby realnie reprezentować świat, który dziewczynki znają z codziennego życia i celebrować wielowymiarowość piękna i urody. W kolekcji będzie m.in. lalka z protezą nogi i laka na wózku inwalidzkim. Warto dodać, że wózek inwalidzki był najbardziej wyczekiwanym akcesorium Barbie, a projekt lalki z protezą był konsultowany z nastoletnią Jordan Reeves, która sama nosi protezę i zasugerowała, że Barbie powinna mieć ruchomą i możliwą do zdjęcia protezę nogi.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM