WOMENOMICS DAILY NEWS
news
15. Stycznia 2019

Marina, ach Marina!

**28 stycznia rusza sprzedaż biletów na wernisaż wystawy królowej performansu *—*****Mariny Abramović Do czysta / The Cleaner w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu poinformowała dzisiaj instytucja.

**Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca o godz. 18.00.**Pojawi się na nim artystka, by osobiście otworzyć swoją wystawę. Do sprzedaży trafi 750 biletów, które będzie można kupić wyłącznie poprzez stronę marina.csw.torun.pl.Również przez tę stronę *—*od 29 stycznia *—*odbywać się będzie sprzedaż biletów na spotkanie artystki z publicznością, które zaplanowane jest na 9 marca, na godz. 13.00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Od 30 stycznia do regularnej sprzedaży trafią bilety na wystawę Do czysta / The Cleaner, nieobejmujące wernisażu i spotkania z artystką. W wybrane weekendy w czasie trwania wystawy grupa performerów będzie odtwarzać prace Mariny Abramović – czytamy na stronie toruńskiego CSW.

Bilety na wystawę będzie można kupować i rezerwować online przez stronę organizatora, a także w recepcji Centrum Sztuki Współczesnej. Wstęp na wernisaż i wystawę przeznaczony jest dla osób powyżej 15. roku życia lub pod opieką osoby dorosłej.

Przypomnijmy, że w 2018 nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się autobiografia Mariny Abramović zatytułowana**„Pokonać mur. Wspomnienia”.**

Przytaczamy wybrany fragment książki:

**„**W każdym miejscu, w którym uczyłam, zawsze zaczynałam od warsztatów dla studentów. Warsztaty były dobrą szkołą wytrzymałości, koncentracji, percepcji, samokontroli, siły woli oraz konfrontacji z ograniczeniami psychicznymi i fizycznymi. To była istota mojego nauczania. Na każde zajęcia zapraszałam grupę dwunastu ***—***dwudziestu pięciu studentów i prowadziłam je w miejscach, w których zawsze było za zimno, albo za gorąco, ale za to nigdy wygodnie. Pościliśmy przez trzy ***—***pięć dni, pijąc tylko wodę i herbaty ziołowe, powstrzymując się od mówienia i robiąc różne ćwiczenia. (...)

Przez pierwsze trzy miesiące sadzam wszystkich przy stole ***—***każdemu daję tysiąc czystych kartek i kosz na śmieci. Codziennie muszą tak siedzieć przez kilka godzin i spisywać swoje pomysły. Pomysły warte zachodu odkładają po prawej stronie stołu; te, które nie zyskują ich uznania, lądują w koszu. Nigdy jednak nie opróżniamy koszy. Po upływie trzech miesięcy przeglądam tylko te pomysły, które znalazły się w koszach, Tym, które się spodobały studentom, nie poświęcam ani jednego spojrzenia. Bo kosze są skarbnicą pomysłów, które wzbudzają w nich strach.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM