WOMENOMICS DAILY NEWS
womenomics
20. Marca 2019

Matematyczny Nobel pierwszy raz w rękach kobiety

"76-letnia Karen Uhlenbeck, profesor matematyki, została laureatką Nagrody Abla jako pierwsza kobieta w historii. Nagroda została ustanowiona przez rząd w Oslo w 2002 r., aby uhonorować wybitne prace naukowe w dziedzinie matematyki, dyscypliny nieobjętej nagrodami Nobla.

Matematyczny Nobel został przyznany Uhlenbeck za jej 40-letni wkład w rozwój nauk ścisłych, który dramatycznie zmienił ich krajobraz.

Jej teorie zrewolucjonizowały nasze rozumienie minimalnych powierzchni, takich jak te tworzone przez bańki mydlane, i ogólnie problemów minimalizacji w wyższych wymiarach poinformował Hans Munthe-Kaas, przewodniczący Komitetu Abela w komunikacie prasowym.

Uhlenbeck jest matematyczką, ale także role model i silną orędowniczką równości płci w nauce i matematyce. Jako dziecko uwielbiała czytać i marzyła o karierze naukowej. Obecnie jest wizytującym stypendystą naukowym na Uniwersytecie Princeton, jednym z założycieli Instytutu Matematyki Park City (PCMI) na IAS (Institute for Advanced Study), którego celem jest szkolenie młodych naukowców i promowanie wzajemnego zrozumienia interesów i wyzwań w matematyce. Jest także współautorką programu Kobiety i Matematyka na IAS utworzonego w 1993 r. w celu rekrutowania i wspierania kobiet w prowadzeniu badań matematycznych na wszystkich etapach kariery akademickiej - czytamy w komunikacie Komitetu Ablowskiego.

 

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM