WOMENOMICS DAILY NEWS
news
27. Marca 2019

Mąż napisał opowieść o żonie. Premiera książki o Henryce Krzywonos

Dziś premiera książki „Moja żona tramwajarka. Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej"".

27 marca, dokładnie w 66. urodziny Henryki Krzywonos-Strycharskiej, polskiej działaczki opozycji w okresie PRL, sygnatariuszki porozumień sierpniowych, premierę ma wyjątkowa książka. Wyjątkowa, bo napisana o Henryce przez jej męża, Krzysztofa Strycharskiego.

Poznali się w 1987 roku. Ona – słynna na całą Polskę tramwajarka, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, lat 34. On – były zomowiec, właściciel warzywniaka, lat 23. Poprosiła go o pomoc w przewiezieniu mebli. Trzy miesiące później byli już po ślubie. 6 lat później mieli pod opieką dwanaścioro dzieci w swoim rodzinnym domu dziecka. Gdy się usamodzielniły, ona wróciła do polityki i... znów jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci opozycji.

To książka jedyna w swoim rodzaju – żyjący w cieniu znanej żony, nazywany „panem Krzywonosem” Krzysztof Strycharski opowiada o wspólnym życiu, wielkiej polityce, która była w nim stale obecna, o mierzeniu się z dziedzictwem „Solidarności”, o rodzinnych radościach i smutkach.

Dziś o 18.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym uroczysta premiera książki. A 8 kwietnia w Kinotece w PKiN w Warszawie Wydawnictwo Agora organizuje spotkanie z Henryką Krzywonos-Strycharską i Krzysztofem Strycharskim, które poprowadzi Dorota Wellman.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM