WOMENOMICS DAILY NEWS
5 PM
13. Grudnia 2019

Mocne rozmowy Anety Pondo, Redaktor Naczelnej Miasta Kobiet

7 grudnia podczas Festiwalu Miasta Kobiet odbyła się oficjalna premiera książki zatytułowanej „Mocne Rozmowy". Dlaczego „Mocne rozmowy” są… mocne, opowiada autorka książki, Aneta Pondo.

Jak żyć, czyli dla kogo są „Mocne rozmowy”

Myślę, że napisałam tę książkę dla siebie, żeby uzyskać odpowiedź na pytania, których istnienia nie przeczuwałam. A skoro dla siebie, to także dla każdej kobiety, bo przecież jesteśmy po-dobne. Mamy takie same pragnienia, chcemy być szczęśliwe, chcemy, żeby nasze życie miało głębszy sens. Szukamy świata lepszego niż ten, który widzą nasze oczy, i nie wiemy, gdzie go znaleźć. Historie bohaterów „Mocnych rozmów” są jednostkowe, a jednocześnie uniwersalne, a patenty na życiowe sytuacje przetestowane w działaniu. Te rozmowy dają więcej niż przeczytanie tony podręczników. Można się w nich przejrzeć jak w lustrze i znaleźć odpowiedzi na pytanie „jak żyć?”. Clarissa Pinkola Estés pisała: „Zadanie, jakie przed nami stoi, nie polega na tym, żeby naprawić od razu cały świat, ale żeby zająć się tymi fragmentami, które są w naszym zasięgu”. Bohaterowie „Mocnych rozmów” zajmują się właśnie takimi fragmentami rzeczywistości. Każdy w swoim obszarze, na początku niewielkim, znajdującym się na wyciągnięcie ręki, który składał się z pierwszych klientów, pierwszych uczestników warsztatów, pierwszych followersów. A potem się powiększał i jak fala rozchodząca się po wodzie zagarniał kolejne przestrzenie.

Supermoce, czyli kim są bohaterowie „Mocnych rozmów”

Mocna piątka moich rozmówców osiągnęła w życiu sukces, podążając za swoimi talentami, nietypowymi i nieoczywistymi. Inspirują i motywują, a jednocześnie są tacy sami jak my, ze swoimi problemami, słabościami, wątpliwościami. Opowiadają o swoich supermocach, misji i drodze, która podążają. Dzielą się patentami na życie.

Monika Jurczyk chciała być Beyoncé, a została Osą, osobistą stylistką.

Chociaż swój biznes zbudowała, chodząc z klientami na zakupy, a nie występując na scenie, jest gwiazdą – błyszczy, ma swój styl, jest niepowtarzalna i pociąga za sobą tłumy. Supermocą Moniki jest intuicja. Potrafię w minutę odczytać, czego ktoś od niej potrzebuje i co ukrywa pod zewnętrznym wizerunkiem. Ale wywiad z nią wykracza poza rozmowę o ubraniach. Monika cierpi na endometriozę, jej ciało woła o uwagę i nie zawsze ją dostaje. Jest to doświadczeniem wielu kobiet.

Ola Budzyńska, znana jako Pani Swojego Czasu, uczy kobiety jak zarządzać czasem, by miały go więcej na realizowanie własnych celów.

Jej supermocą jest zagrzewanie ludzi do akcji, idei, pokazywanie, że się da. Zanim wkroczyła na tę drogę, pięć lat temu, zatrzęsła się pod nią ziemia, gdy w nocy, w szpitalu, usłyszała, że jej syn jest chory na nieuleczalną cukrzycę typu I.

Dagmara Skalska, Pozytywna Egoistka, buddystka, instruktorka Calligraphy Health System, miała osiemnaście lat, gdy zakochała się w mężczyźnie, którego poślubiła dwa miesiące później.

Razem z mężem głosili, że egoizm to nie grzech. Potem on zachorował i zmarł, a ona pokazała, że żałoba nie musi być czarna. Rozmawiam z nią o śmieci i o życiu, bo zanim ukazała się książka, Dagmara urodziła córkę Milę. Supermocą najbardziej znanej w Polsce Pozytywnej Egoistki jest natychmiastowe przekuwanie myśli w działanie.

Michał Godlewski, założył Instytut Oddechu i z oddychania zrobił zawód.

Mocno stąpa po ziemi, a jednocześnie śmiało rozmawia o duszy. Sam dla siebie – ze swoją wrażliwością, odwagą i autentycznością w wyrażaniu siebie w świecie – jest supermoca. Mówi, że miarą oświecenie nie jest życie w zamkniętej świątyni, ale wśród ludzi.

Joanna Hussakowska jest aktorką, trenerką 5Rytmów – metody pracy z ciałem w ruchu.

Prowadzi regularne zajęcia w pięciu miastach w Polsce. W wywiadzie opowiada, jak rodziła syna w samochodzie i jak kobiety tańczą nago na jej warsztatach. Jej supermocą jest sprawczość; jak trzeba coś zrobić, robi to.

Lustra i autentyczność, czyli co widzą czytelnicy w „Mocnych rozmowach”

Większość recenzentów i czytelników podkreśla autentyczność wywiadów. Agata Dutkowska (założycielka Latającej Szkoły) napisała o książce:

„Rozmówcy Anety stają przed nami – czasem nadzy, zawsze prawdziwi, żywi, ciekawi, zachwycający w podróży przez życie, szukający i odnajdujący samych siebie. Czyta się tę intymną, fascynującą książkę z zapartym tchem.”

Mentorka Aneta Joanna Kaniak mówi, że najbardziej poruszyło ją to, że w każdej historii znalazła cząstkę siebie: „artystyczną duszę oddychającą sztuką, której rodzina nie rozumie; zbuntowaną dziewczynę, która wybiera miłość; gwiazdę, która marzy, żeby być na scenie; matkę pełną miłości dla swojego dziecka; dziką kobietę tańczącą nago na polanie w rytm muzyki natury” Kaja Kozłowska z Centrum Life Coaching Polska zwraca uwagę na szatę graficzną „Mocnych rozmów”: „ Ta książka jest piękna do czytania i do patrzenia. Dzięki zdjęciom Barbary Bogackiej przy każdym z wywiadów czuję się, jakbym rzeczywiście została zaproszona do rozmowy i przysłuchuję się przy stoliku”.

O AUTORCE: Aneta Pondo. Dziennikarka, redaktorka naczelna magazynu „Miasto Kobiet”, prezeska fundacji „Miasto Kobiet”, autorka książek. Pisze, organizuje, zarządza. 15 lat temu założyła dwumiesięcznik „Miasto Kobiet”. Z jej inicjatywy wyrosła metropolia kobiet, które wierzą, że przyszłość zależy od nich. 5 lat temu urzeczywistniła ideę spotkań Klubu Miasta Kobiet.

Książka jest do kupienia online, gdzie można też pobrać bezpłatny fragment www.miastokobiet.pl/mocnerozmowy

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM