WOMENOMICS DAILY NEWS
news
8. Luty 2019

Naukowcy sprawdzili, jaki czynnik wpływa na sukces kobiet

Naukowcy z Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana oraz Uniwersytetu Northwestern w stanie Illinois przejrzeli sieci społeczne ponad 700 byłych absolwentów z najwyżej ocenianej szkoły biznesu w Stanach Zjednoczonych.

Wniosek? Jeśli jesteś kobietą, która chce osiągnąć zawodowy sukces, otaczaj się innymi kobietami. Badania pokazują, że 75 proc. kobiet na wysokich stanowiskach ma w swojej sieci networkingowej silne więzi z kilkoma kobietami, z którymi również ma częsty kontakt. Jednocześnie kobiety, których sieć kontaktów jest albo mieszana, albo głównie męska, mają większe szanse na zajęcie niższych pozycji zawodowych. Co istotne, w przypadku mężczyzn potencjał sukcesu w miejscu pracy nie zależy od płci, jaką się otaczają.

Lara Cullen, coach, upatruje przyczyny takiego stanu rzeczy w neurologii.

Badania wykazały, że kiedy kobiety zaprzyjaźniają się z innymi kobietami, uwalnia się w ich ciele oksytocyna, hormon miłości, który łagodzi poziom stresu, podwyższa nasze poczucie własnej wartości, sprawia, że jesteśmy optymistycznie nastawione do ludzi, mamy większą zdolność do myślenia i osiągania lepszych wyników, dzięki czemu jesteśmy bardziej skłonne do awansu. Ten sam efekt nie występuje u mężczyzn, kiedy łączą się z innymi ludźmi – kobietami lub mężczyznami – powiedziała Cullen na łamach serwisu The Independent.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM