WOMENOMICS DAILY NEWS
news
22. Luty 2019

Planete+ przygotowała cykl filmowy o silnych kobietach

Sto lat temu, 26 stycznia 1919 roku, w Polsce odbyły się pierwsze wybory parlamentarne, w których mogły głosować i startować kobiety. Z tej okazji na Dzień Kobiet stacja Planete+ przygotowała cykl filmowy o silnych kobietach: łamiących stereotypy płci i wieku, walczących o swoje prawa, akceptujących swoją cielesność. Bohaterkami piątkowego wieczoru będą m.in.: Brigitte Macron, Simone Veil czyMarian Diamond.

Cykl pokazywany z okazji Dnia Kobiet ukazuje silne kobiety z różnych perspektyw: przez ich karierę, intelekt czy cielesność. Ideą stworzenia takiego cyklu było zbudowanie możliwie zdywersyfikowanego obrazu współczesnej kobiety: silnej, niezależnej i niepodległej jednostki, ale także pokazania z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć.

Kanał Planete+ prezentuje na swojej antenie szeroki wachlarz tematów, od historycznych, naukowych czy przyrodniczych, po biografie i aktualne zagadnienia społeczne. Staramy się pokazywać świat w całej jego złożoności i bogactwie, nie unikamy trudnych czy kontrowersyjnych zagadnień. Stąd cykl przygotowany z okazji Dnia Kobiet także jest niejednoznaczny – z jednej strony prezentuje kobiety mogące poszczycić się sukcesami, a z drugiej wyraźnie pokazuje, że rola i pozycja społeczna kobiety w XXI wieku jest nadal kwestią problematyczną podkreśla Joanna Zawistowska, Kierownik ds. programowych Planete+

**„Kobiety u władzy”**to pouczający film dokumentalny o tak zwanej „równości płci”. Trzy kobiety sukcesu piastujące najwyższe stanowiska w międzynarodowych koncernach opowiadają o swoim życiu prywatnym i zawodowym. Dokument stara się odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądają możliwości kariery zawodowej kobiet w Europie oraz czy istnieją szanse na równy podział władzy i płac pomiędzy kobiety, a mężczyzn. Emisja: piątek, 8 marca o godz. 20.00.

Kultura to narzędzie w rękach profesorów, służące im do produkcji profesorów, którzy, kiedy przyjdzie ich kolej, będą produkować profesorów – powiedziała Simone Veil, francuska bohaterka narodowa, która walczyła o prawa kobiet. To ona jako Minister Zdrowia doprowadziła do wprowadzenia powszechnego dostępu kobiet do pigułek antykoncepcyjnych oraz aborcji na żądanie. Dokument przedstawiający jej sylwetkę zostanie pokazany w piętek, 8 marca o godz. 21:00.

Złożony portret najbardziej lubianej od dziesięcioleci Pierwszej Damy ukazuje z kolei film **„Brigitte Macron. Francuska opowieść”. **Virginie Linhart ukazuje ją niczym postać rodem z najlepszych francuskich powieści Balzaka, Flauberta czy Stendhala: matkę, żonę i uwodzicielkę o nienagannych manierach, niepozbawioną jednak odrobiny szaleństwa, a przede wszystkim broniącą własnego zdania. Emisja części 1 i 2: piątek, 8 marca od godz. 22:05.

Dokument **„Advanced Style – moda po pięćdziesiątce”**obrazuje kolorowe i intymne portrety niezależnych, stylowych kobiet i udowadnia, że jeśli chodzi o modę, wiek jest jedynie stanem umysłu. W piątek, 8 marca o godz. 23:55 widzowie Planete+ zobaczą galerię barwnych postaci, od wspaniałej 81-letniej tancerki z legendarnego teatru Apollo po 80-letnią właścicielkę sklepu na Upper West Side, z zamiłowaniem do nieprzeciętnych strojów i akcesoriów.

Kwestię cielesności omawia także pokazywana na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie produkcja „Dziewczyny o seksie”, która porusza często przemilczany temat kobiecych upodobań, oczekiwań i frustracji seksualnych. To rozprawa na temat kobiecej intymności, która prezentuje spojrzenie współczesnych kobiet na takie zagadnienia jak: pożądanie, fantazje erotyczne, wstyd czy czysta przyjemność płynąca z uprawiania seksu. Casting do filmu przerodził się w wielkie wspólne doświadczenie, podczas którego zwykłe dziewczyny dzieliły się swoimi autentycznymi przeżyciami, doświadczeniami i przemyśleniami na temat swojej seksualności, ciała i roli kobiety. Emisja w piątek, 8 marca na godz. 01:15

Czy można zakochać się w kobiecie, która nosi przy sobie ludzki mózg w kwiecistym pudełku? Niezwykła biografia Marian Diamond, kobiety, która jako jedna z pierwszych rozpoczęła badania kory mózgu. Twórcy filmu **„Dr Diamond. Mózg – moja miłość”**towarzyszą amerykańskiej profesor, badaczce mózgu Einsteina, przez 5 lat: są obecni przy jej pracy i sukcesach zawodowych, ale także śledzą jej życie prywatne, budując obraz ciepłej i błyskotliwej osoby o nieodpartym uroku osobistym. Emisja: piątek, 8 marca o godz. 02:15

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM