WOMENOMICS DAILY NEWS
news
13. Grudnia 2018

Polskie dziewczęta, zaraz po japońskich, z najniższą samooceną na świecie

Brak wysokiej samooceny własnego wyglądu dotyka ponad połowy (59 proc.) dziewcząt na całym świecie. T**ak wynika z raportu - Global Report Dove Self-Esteem. W przypadku polskich nastolatek wyniki są jeszcze bardziej przytłaczające – bo aż 81 proc. z nich nie ma wysokiej pewności siebie.**

Ten sam trend pokazują badania przeprowadzone w 42 krajach przez Health Behaviour in School-aged Children i Światową Organizację Zdrowia. Ich wyniki wskazują, że polskie dziewczęta są najbardziej w Europie niezadowolone ze swojego wyglądu. Już 9-latkom zdarza się myśleć, że są za grube, a wśród ich starszych koleżanek myśli tak większość – co czwarta dziewczynka w wieku 11 lat i 61 proc. 15-latek.

Efekty niskiej samooceny

Jak wynika z raportu Dove, kiedy dziewczęta nie czują się dobrze we własnym ciele – 8 na 10 nie angażuje się społecznie, a aż 78 proc. cierpi na zaburzenia odżywiania lub w inny sposób naraża swoje zdrowie. 9 na 10 nie będzie w przyszłości asertywne i nie będzie umiało obronić swoich decyzji.

57 proc. dziewcząt otrzymuje więcej komplementów/komentarzy na temat tego, jak wyglądają, niż na temat ich wysiłków, dokonań i zasług. Nic więc dziwnego, że kładą one duży nacisk na znaczenie piękna w życiu, co sprawia, że brak pozytywnej samooceny i pewności siebie jest znaczącym problemem. Badanie pokazuje również wzrost świadomości dziewcząt na temat roli, jaką media i media społecznościowe odgrywają w kształtowaniu norm piękna. Aż 7 na 10 uważa, że media i reklama wyznaczają nierealistyczne standardy piękna, których większość nigdy nie osiągnie.

Program Dove Self-Esteem wdrożony w Polsce

Nad pewnością siebie można pracować. I taką misję podjął Dove w kierunku dziewcząt i kobiet. U podstaw programu Dove Self-Esteem – Budowanie pozytywnej samooceny leżała wizja piękna jako źródła pewności siebie, a nie negatywnych emocji. Dotarliśmy ze swoim przesłaniem do ponad 20 milionów młodych ludzi na całym świecie i zamierzamy dotrzeć do kolejnych 20 milionów do roku 2020– czytamy na stronie dedykowanej programowi.

W 2018 rozpoczęła się pierwsza polska edycja programu Dove, w którym udział wzięło już 23 tysiące uczniów. Program został objęty patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka. Na stronie programu są dostępne bezpłatne materiały zarówno dla nauczycieli jak i dla rodziców. Aby zgłosić szkołę do programu, wystarczy wypełnić formularz dostępny na oficjalnej stronie marki Dove w zakładce Self-Esteem Project.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM