WOMENOMICS DAILY NEWS
news
17. Grudnia 2018

Różowe feministki pojawiły się w weekend w Londynie

Scarlett Curtis, autorka książki pt. „Feminists Do not Wear Pink and other lies\"", wspólnie z inicjatywą artystyczną Herstory, prowadzoną przez Alice Wroe, w weekend zamieniły Londyn w galerię murali przedstawiających wizerunki wyjątkowych kobiet. Projekt powstał w ramach celebracji 100 lat praw wyborczych (niektórych) Brytyjek. Przypomnijmy, że w 1918 roku tylko wybrane Brytyjki – te które miały ukończone 30 lat i posiadały nieruchomość - uzyskały prawo do głosowania w wyborach do parlamentu brytyjskiego. Powszechne prawo wyborcze ustanowiono w Wielkiej Brytanii 10 lat później.

Na pięćdziesięciu muralach można zobaczyć m.in. laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla - Malalę Yousafzai, królową Elżbieta I, aktywistkę Gloria Steinem i liderkę sufrażystek Emmeline Pankhurst. Wszystkie przedstawiono w czarno-białych barwach w różowym ubraniu.

https://www.instagram.com/p/BrYMbedFcbu/?utm\_source=ig\_web\_options\_share\_sheet

Pomysł na tę akcję powstał po tym, jak założycielka Herstory Alice Wroe napisała esej, który znalazł się we wspomnianej książce Curtis. Curtis poczuła się szczególnie zainspirowana sposobem, w jaki Wroe przedstawiła historie wielu niewiarygodnych kobiet.

Chciałyśmy w tym projekcie uwzględnić zarówno ikony feministyczne jak Bell Hooks, Gloria Steinem i Audre Lorde, które ukształtowały sposób, w jaki dziś mówimy o feminizmie oraz kobiety, które powinny być ikonami feministycznymi, ale których historie są mniej znane – podkreśliła Scarlett Curtis w rozmowie z The Independent.

https://www.instagram.com/p/BrYNWPahDPi/?utm\_source=ig\_web\_options\_share\_sheet

W Wielkiej Brytanii jest 828 posągów ważnych osób. Jedynie osiemdziesiąt z nich przedstawia kobiety. W weekend, za sprawą akcji Curtis i Wroe, w przestrzeni miejskiej Londynu znalazło się więcej miejsca dla kobiet – w myśl hasła – nie możesz być tym, czego nie widzisz.

Ważne, aby kobiety i dziewczęta mogły zobaczyć siebie na pozycjach władzy i honoru i to był jeden z głównych powodów, dla których chciałyśmy zrobić ten projekt – dodała Curtis.

Książka „Feminists Do not Wear Pink and other lies\"" została opublikowana we współpracy z Girl UP inicjatywą ONZ, z którą Curtis będzie kontynuowała współpracę w przyszłym roku.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM