WOMENOMICS DAILY NEWS
news
25. Marca 2019

Samochody są niebezpieczne dla kobiet. Volvo dzieli się wynikami badań

Volvo uruchomił program E.V.A. opatrzony hashtagiem #TheEVAInitiative i hasłem: Samochód powinien chronić wszystkich, a nie tylko przeciętnego mężczyznę. Kampania zwraca uwagę na to, że większość producentów samochodów wytwarza pojazdy skonstruowane na podstawie danych opartych o badania wyłącznie męskich manekinów testowych.

https://youtu.be/M47fd7MMMds

Volvo od lat 70-tych ma zespół zajmujący się badaniem wypadków drogowych, który gromadzi dane z autentycznych zdarzeń, by lepiej zrozumieć dokładny przebieg kolizji. Przez ten okres zespół przeanalizował dane z wypadków, w których wzięło udział ponad 43 tysiące samochodów i 72 tysiące pasażerów. Analizy te umożliwiły stworzenie wielu nowatorskich systemów, które możemy spotkać we współczesnych samochodach – czytamy na stronie producenta.

„Wieloletnie gromadzenie realnych danych pozwoliło nam ustalić, jakiego typu obrażenia powstają w różnych wypadkach u mężczyzn, kobiet i dzieci” – mówiDr. Lotta Jakobsson, Senior Technical Specialist w ośrodku Volvo Cars Safety Centre.

I tak:

Kobiety bardziej niż mężczyźni narażone są na uszkodzenia kręgów szyjnych. Wynika to z nieco innej budowy ciała i jego sztywności.

Kobiety częściej niż mężczyźni ulegają obrażeniom w obrębie klatki piersiowej.

Pasy bezpieczeństwa ratują życie, ale dla kobiet w ciąży potrzebne są takie, które dopasowane są do jej stanu i zapewnią bezpieczeństwo jej i jej dziecku.

Zgromadziliśmy ponad 100 kompletów dokumentacji badawczych, które teraz może pobrać każdy. Mamy nadzieję, że dzięki temu samochody będą bardziej bezpieczne dla każdego – bez względu na wzrost czy płeć – czytamy na stronie Volvo.

Warto dodać, żeVolvo przy tworzeniu swoich samochodów od 1995 korzysta z żeńskich manekinów testowych. Jak czytamy na stronie: pierwszy był manekin średniego rozmiaru, do zderzeń czołowych, model 5-percentylowy H III. W 2001 roku dodaliśmy małego rozmiaru model SID2s, do badania zderzeń bocznych. Na początku wieku opracowaliśmy pierwszy na świecie manekin żeński średniego rozmiaru – był to wirtualny model kobiety w ciąży. Dziesięć lat później powiększyliśmy rodzinę manekinów o podobnej wielkości model żeński do badania obrażeń odcinka szyjnego kręgosłupa przy uderzeniach w tył pojazdu – jako jedyny producent samochodów w ramach opracowania konstrukcji EvaRID.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM