WOMENOMICS DAILY NEWS
5 PM
22. Kwietnia 2020

"Śladami Warrena Buffetta" - który inwestuje jak dziewczyna

O Warrenie Buffettcie mówi się, że inwestuje jak dziewczyna. Bo jak pokazuję badania, to kobiety właśnie są lepszymi inwestorami niż przeciętny mężczyzna.

„Śladami Warrena Buffetta” to pierwsza polska publikacja poświęcona najwybitniejszemu inwestorowi na świecie, Warenowi Buffettowi. Polscy autorzy nie tylko przeanalizowali 70 lat doświadczeń rynkowych Buffetta, ale też osobiście odwiedzili Omaha na największym zgromadzeniu akcjonariuszy na świecie.

Książka „Śladami Warrena Buffetta” to 352 strony pełne historii z życia najwybitniejszego inwestora giełdowego, analiz jego transakcji, dokładnego omówienia metod inwestycyjnych Buffetta oraz jego mentorów: Grahama, Fishera i Mungera. To jedyna publikacja w Polsce z obszerną relacją z największego walnego zgromadzenia na świecie – Berkshire Hathaway, spółki wartej ponad 500 miliardów dolarów. Jej autorami są inwestorzy indywidualni zajmujący się od lat edukacją finansową – Tomasz Jaroszek i Przemysław Gerschmann. „Śladami Warrena Buffetta” to zarazem jedyna publikacja o Warrenie Buffetcie napisana przez polskich inwestorów, dotychczas w Polsce ukazywały się jedynie tłumaczenia zagranicznych autorów.

Święto kapitalizmu 42 tysiące inwestorów, 3 dni konferencji nazywanej „świętem kapitalizmu”, największe walne zgromadzenie akcjonariuszy na świecie – tak wygląda doroczne spotkanie spółki Berkshire Hathaway w Omaha, w stanie Nebraska. W 2018 roku Przemysław Gerschmann i Tomasz Jaroszek, blogerzy finansowi, przeprowadzili pierwszą relację z tej konferencji w polskich mediach, która stała się fundamentem napisanej rok później książki.

Konferencja, która przyciąga najwięcej inwestorów na całym świecie to nie jest Apple, Facebook czy Microsoft, ale Berkshire Hathaway, budowany przez dziesięciolecia wehikuł inwestycyjny, który z tysięcy Amerykanów uczynił milionerów. Inwestowanie długoterminowe, którego uczy Buffett, to coś czego potrzebują polscy inwestorzy. Nasz wyjazd docenił polski rynek kapitałowy. Za tę akcje edukacyjną zdobyliśmy nagrodę Invest Cuffs 2018 za wydarzenie roku oraz byliśmy nominowani przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych do nagrody Edukatora Roku – mówi Przemysław Gerschmann.

Duże zainteresowanie wyjazdem i edukacją zgodnie z zasadami Buffetta były motywacją do napisania książki „Śladami Warrena Buffeta”. Po roku studiowania biografii, archiwalnych materiałów, transakcji i zapisów ze spotkań z inwestorami powstała pierwsza publikacja poświęcona Buffettowi pisana w kontekście edukacji polskich inwestorów.

Self-publishing i społeczność Książka została wydana całkowicie samodzielnie, pierwszy nakład wyniósł 3000 egzemplarzy, z czego prawie połowa sprzedała się już w czasie okresu przedsprzedaży.

Nie wyobrażam sobie wydania tej książki z tradycyjnym wydawcą. Dzięki modelowi self-publishingu, możemy nie tylko dokładnie planować każdy krok promocji, docierać bezpośrednio do polskich inwestorów, rozwijać coraz większą społeczność. Słuchamy naszych czytelników, oni podpowiadają nam czego najbardziej potrzebują w edukacji. Z kolei dzięki dużo wyższym zyskom niż w modelu z wydawcą, możemy kontynuować piękną blogerską tradycję i dzielić się zyskami. Każdy kupiony egzemplarz to ufundowany jeden posiłek dla niedożywionych dzieci w ramach programu PAJACYK. – mówi Tomasz Jaroszek.

Książka w pierwszych tygodniach od publikacji zbiera coraz lepsze recenzje. Wśród polecających publikację znaleźli się m.in. Michał Szafrański (autor bloga Jak Oszczędzać Pieniądze), Michał Sadowski (prezes Brand24), Grzegorz Zalewski (Wydawnictwo Linia), Albert Rokicki (autor bloga longterm.pl). Część recenzji wraz z linkami do pełnych wypowiedzi znajduje się na stronie internetowej książki.

Czas na Buffetta Społeczność „Śladami Warrena Buffetta” to już prawie 7 tys. inwestorów, którzy codziennie dyskutują o rynkach finansowych i sytuacji spółek z GPW na grupie dyskusyjnej na Facebooku. Edukacja nie ogranicza się jedynie do działań w Internecie. Autorzy książki odwiedzili już 4 miasta: Warszawę, Gdańsk, Wrocław oraz Rzeszów w ramach konferencji „Inwestowanie Długoterminowe” organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych we współpracy z PKN Orlen.

Cieszymy się, że książka dociera do ludzi z rynku kapitałowego. Nie da się ukryć zadowolenia, gdy widzi się w formularzu zamówień nazwiska z zarządów spółek notowanych na GPW. Jednak największa satysfakcja to dotarcie do początkujących, dla których to jest pierwsza książka o inwestowaniu. – mówi Tomek Jaroszek.

Książkę można kupić pod adresem: sladamibuffeta.pl/ksiazka

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM