WOMENOMICS DAILY NEWS
news
20. Luty 2019

W Krakowie powstaje pierwsze w Polsce Dziewczyńskie Centrum Mocy

Dla kilkuletnich dziewczynek, nastolatek, ich mam i babć. Agata Teutsch z fundacji Autonomia jest pomysłodawczynią tworzącego się właśnie Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Wyjątkowej przestrzeni, która walczy z dyskryminacją, uczy, czym jest równość, i buduje w każdej kobiecie, niezależnie od wieku, dziewczyńską siłę.

Dziewczyńskie Centrum Mocy to będzie fizyczna przestrzeń tworzona dla i przez dziewczynki i dziewczyny. Miejsce, w którym mogą bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, popełniać błędy, pozbywają się poczucia wstydu i bezradności, zaczynają doceniać swoje ciało, uczą się jak podejmować decyzje i wyzwania, przełamują ograniczenia, uczą się, jak budować zdrowe relacje, odnajdują przyjaźnie na całe życie, zyskują wspierające je otoczenie, uczą się samoorganizować i współpracować. Codziennie. Razem. W realu. Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy powstanie w Krakowie. Marzymy, żeby za rok działały trzy takie Centra w różnych regionach Polski, a za 5 lat kilkanaście – w całym kraju.

– czytamy na stronie Fundacji Autonomia.

To codziennie otwarte i dostępne miejsce, w którym dziewczynki mogą korzystać z sali spotkaniowej, sal na zajęcia, pokoju relaksu, warsztatu rowerowo-stolarskiego i pracowni komputerowej.

Dziewczyńskie Centra Mocy są potrzebne, bo:

  • nastolatki w Polsce mają najniższe poczucie własnej wartości wśród 42 krajów Europy,

  • 61% dziewczynek uważa się za zbyt grube, choć tylko 6 % ma nadwagę,

  • dla ? dziewczyn inicjacja seksualna była wymuszona,

  • niemal 90% kobiet doświadczyła molestowania seksualnego,

  • minimum 1 kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy fizycznej.

Dziewczynki od dziecka uczone są posłuszeństwa i uległości, są przekonywane, że nie nadają się do decydowania, budowania statków kosmicznych i że liczy się głównie ich wygląd. Stereotypy, krzywdzący i ograniczający przekaz płynący z mediów, w szkole, w rodzinie, a także ze strony rówieśników powodują ugruntowanie się negatywnych przekonań dziewczyn i kobiet na temat własnej płci, własnych predyspozycji i możliwości. Dziewczynki nie są nagradzane za niezależność i samostanowienie. Ich sprawczość jest ograniczana do sfery domowej. Nie są uczone, jak bronić własnego zdania i jak reagować, kiedy zagrożone jest ich bezpieczeństwo. Przemoc, z którą spotykają się dziewczynki i kobiety, ma skalę epidemii i wpływa na to, w jakim zakresie korzystają z przysługujących im praw i możliwości.

Centrum ma być „dziewczyńskie”, co oznacza, że ma być miejscem dla każdej dziewczynki i dla osób, które są ich sojuszniczkami. Dziewczyny będą współdecydować o wszystkim!

Centrum będzie teżwzmacniające i rozwijające –tu każda dziewczynka i dziewczyna może być sobą i budować własną moc, odkrywać swoje siły i odwagę. Będzie to przestrzeń, w której każda dziewczynka będzie szanowana i sprawiedliwie traktowana.

Dziewczyńskie Centrum Mocy jest też społecznościowebędzie oparte na współpracy i zasobach społeczności, która je tworzy. Będziemy wspierać samoorganizację i korzystać z rozwiązań ekonomii dzielenia się. W Centrum będziemy wskazywać na globalne współzależności i dbać o ekologiczne, zrównoważone korzystanie z zasobów. Będziemy angażować otoczenie: bliskich, instytucje publiczne, kulturalne, sportowe, organizacje i firmy. Dla Dziewczyńskich Centrów Mocy kluczowe jest zbudowanie społeczności opartej na więziach.

Ambasadorką Centrum jest dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, z którą 5 marca odbędzie się spotkanie organizowane przez fundację Autonomia w ramach kampanii „Alfabet Zgody, Bo tylko tak znaczy tak”.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM