WOMENOMICS DAILY NEWS
news
9. Stycznia 2019

Większość Paszportów POLITYKI po raz pierwszy w rękach kobiet

8 stycznia odbyła się 26. gala Paszportów POLITYKI. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury i sztuki, przyznawana przez Tygodnik „Polityka" od 1993 roku.

W tym roku pięć z ośmiu przyznanych paszportów powędrowało w ręce kobiet. Oznacza to, że pierwszy raz w historii konkursu panie stanowiły większość nagrodzonych. Dość wspomnieć, że w pierwszej edycji konkursu, w 1993 roku, jedyną laureatką konkursu była Katarzyna Nosowska. Nagroda została jej przyznana w kategorii estrada.

Paszporty POLITYKI otrzymali:

w kategorii Film - Joanna Kulig za główną rolę w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego.

w kategorii Teatr - Marta Górnicka za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej.

w kategorii Literatura - Małgorzata Rejmer za książkę „Błoto słodsze niż miód”.

w kategorii Sztuki Wizualne - Diana Lelonek za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja.

w kategorii Muzyka Poważna - Aleksander Nowak - za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat.

w kategorii Muzyka Popularna - Dawid Podsiadło - za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki.

w kategorii Kultura Cyfrowa - PanGenerator za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją.

Doroczną specjalną nagrodą Polityki - tytułem Kreatora Kultury - została uhonorowana Krystyna Janda za błyskotliwość, pracowitość oraz odwagę artystyczną i życiową.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM