WOMENOMICS DAILY NEWS
Womenomics
22. Kwietnia 2020

Wolontariuszki z Fundacji Prawo Dla Mam opowiadają, dlaczego warto angażować się społecznie

Jak powiedział Ronald Regan „Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”. Trudno o lepszą motywację do podjęcia aktywności na rzecz drugiej osoby.

Fundacja Prawo dla Mam została założona przez prawniczkę Kingę Lalowicz. Statutową misją jest upowszechnianie wiedzy prawnej, prowadzenie doradztwa prawnego oraz innych działań wspomagających rozwój zawodowy i osobisty kobiet, w szczególności kobiet w ciąży i matek, celem wyrównywania ich szans na rynku pracy. Zapytałyśmy wolontariuszki Fundacji, co je przyciągnęło do pracy pro bono na rzecz innych i co im to daje teraz.

ILONA PRZETACZNIK

radca prawny, radca prawny, przedsiębiorca, ekspert prawa online, e-commerce, RODO i umów. Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Prowadzi blog legalnybiznesonline.pl.

Moja historia z wolontariatem zaczęła się już w szkole podstawowej. Uczestniczyłam jako wolontariusz w licznych zbiórkach charytatywnych, w liceum byłam harcerką, również pomagając czy to niepełnosprawnym, czy starcom oraz dzieciom. Obecnie, pomagam głównie kobietom w ramach fundacji Prawo dla Mam poprzez szkolenia czy wsparcie, rozpoczynam pomoc dla Fundacji Kobieta Niezależna, biorę udział w kampaniach społecznych takich jak np. Go Women czy SiePomaga.

Wolontariat to dla mnie okazja do pomocy osobom, które mogą mieć mniej energii niż ja, mniejsze szanse na realizację swojej misji, na godną pracę. To okazja do podzielenia się tym, co ja dostałam od świata i stworzenie innym możliwości życia według ich zasad i wartości. Szczególnie wspieram kobiety, bo wiem, że w tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia! A prawo może skutecznie pomóc. Dlatego uczę, jak sprzedawać legalnie w Internecie, aby kobiety mogły zacząć swoje biznesy i aby mogły poczuć się niezależne, przez co zbudują poczucie własnej wartości i będą je przekazywać kolejnym pokoleniom!

KATARZYNA ZNAŃSKA-KOZŁOWSKA

magister zarządzania; doradca zawodowy; dyrektor; doktorant, wykładowca akademicki; pasjonatka zagadnień dotyczących Zarządzania Zasobami Ludzkimi (ZZL);

Moja historia z wolontariatem zaczęła się niedawno – z powodu zdrowotnych przejść zajęłam się poszukiwaniem nowej drogi w życiu, zdobyłam nowy zawód doradcy zawodowego i zapragnęłam, aby moje niemiłe doświadczenia na drodze zawodowej związane z dyskryminacją jako kobiety oraz objawami mobbingu – były ostrzeżeniem dla innych kobiet. Moją pasją są zagadnienia związane z ZZL – wynika to z zakresu studiów doktoranckich, doświadczeń w życiu zawodowym oraz wieloletniej pracy na uczelni w charakterze wykładowcy zagadnień związanych z ZZL.

Wolontariat dla mnieto pomoc oferowana innym kobietom. Moją ideą działania w wolontariacie jest świadczenie usług, rad, porad dla kobiet, które spotykają się z przejawami dyskryminacji, mobbingu oraz innymi opcjami patologii organizacyjnych, takimi jak, np. wypalenie zawodowe, stres, konflikty. Dla kobiet, które próbują wrócić na rynek pracy lub zmienić swój zawód, dla nich chcę świadczyć usługi w zakresie jak stworzyć CV, i jak odnaleźć się na czasami dziwnym rynku pracy.

ANNA MARCINEK

prawnik, absolwentka Szkoły Prawa Francuskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych na kierunku Prawo karne skarbowe i gospodarcze, a także Prawo medyczne i bioetyka.

Moja historia z wolontariatem zaczęła sięna urlopie macierzyńskim, zanim wróciłam do pracy, kiedy to postanowiłam, że chcę coś dodatkowo zacząć robić, co przyniesie innym korzyść, a mnie pozwoli nieco rozwinąć skrzydła, oderwać się od codzienności i dać satysfakcję z tego, że to co robię jest przy okazji dla innych pomocne. Natrafiłam na fundację Prawo dla mam, która zakresem swoich działań była odpowiedzią na to czego szukałam i w co chciałam się zaangażować. I tak zaczęłam pisać artykuły o tematyce prawnej oraz poprowadziłam szkolenia "Mama z dzieckiem u lekarza" z zakresu praw pacjenta małoletniego.

Wolontariat to dla mnie okazja do dawania czegoś innym, dzielenia się swoją wiedzą. Jest to sposobność, by pomagać innym, odpowiadać na problemy związane z zagadnieniami prawnymi i zwiększać świadomość prawną wśród tych, którzy tego potrzebują. A mnie osobiście daje to impuls, by działać, by się rozwijać, by wierzyć w siebie. Tak by później móc być dumną z własnych czynów, które przysłużą się innym.

IZABELA KAŹMIERCZAK-KAMIENNIK

absolwentka Prawa. Specjalista ds. prawa pracy w tym kadr i płac. Obecnie studentka studiów podyplomowych Ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa teleinformatycznego w biznesie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Moja historia z wolontariatem zaczęła się, kiedy mój synek skończył rok, a ja szukałam odpowiedniej drogi zawodowej i swojego miejsca w świecie. Wiedziałam, że jako prawnik chciałam móc pomagać ludziom w oswajaniu prawa i zwracaniu uwagi na to jak mogą z niego korzystać. Wtedy poznałam Kingę Lalowicz, która zaproponowała, że mogę zacząć działać w jej fundacji. Miałam możliwość sprawdzenia się w końcu w praktyce - odpowiadając na pytania i rozwiązując problemy innych mam, czułam, że jestem na właściwym miejscu. Dzięki temu zapadła decyzja o powstaniu mojego fanpage`a i dążenia do rozwijania własnego biznesu.

Wolontariat to dla mnie coś takiego jak misja. Uważam, że prawnik jak lekarz powinien nieść pomoc innym. Po to właśnie należy się kształcić. Nie tylko dla własnego rozwoju czy też zarobku (co jak wiadomo jest kwestią priorytetową), ale także dla możliwości wykorzystania wiedzy w praktyce i pomagania ludziom, którzy prawa po prostu nie znają. To bardzo rozwija. I wzmacnia pewność, że jest się na właściwym miejscu.

AGNIESZKA KOWALSKA

dyplomowana Social Media Manager/Project Manager, magister administracji z licencjatem z zakresu ekonomii. Prowadzi swoją firmę pod marką pracownikzpasja.pl, wspiera małych i średnich przedsiębiorców w skutecznym działaniu w sieci.

Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się już w szkole średniej wspierałam wtedy szkolny klub PCK. Z Fundacją Prawo dla mam jestem związana od dwóch lat. Poszukiwałam wyzwań i doświadczenia związanego z prowadzeniem Social Mediów.

Wolontariat w fundacji daje mi poczucie sprawczości, wiem, że to co robię ma sens. Każde udostępnienie, polubienie, pozytywny komentarz, czy reakcja pod postem powoduje, że docieramy do nowych potrzebujących mam, które dzięki naszym działaniom są bardziej świadome.

PATRYCJA SMOLIK

coach, trener, doradca zawodowy, spec od grup MASTERMIND. Pomagam przedsiębiorcom osiągać efekty do których dążą.

Moja historia z wolontariatem zaczęła się…w pierwszych klasach podstawówki. To się nazywało ,,robić dobre uczynki”. A dokładniej, wyrzucaliśmy śmieci stacjonującym przy kościele księżom. Na poważnie wróciłam do tematu, podczas pracy nad samą sobą. Czytałam książkę ,,Obudź w sobie olbrzyma”. I tam, w którymś rozdziale zobaczyła, że trzeba pomagać innym. Od razu zamknęłam książkę i zadzwoniłam do znajomej, która swoimi działaniami wspiera dom dziecka. Zadzwoniłam do niej. I zaczęłam działać. Później pojawiła się w moim życiu Fundacja Prawo dla Mam.

Wolontariat to dla mnie… budzenie olbrzyma w drugim człowieku.

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM