WOMENOMICS DAILY NEWS
monitor
26. Czerwieca 2019

Womenomics scanner #1: cyfry, które warto znać; trendy, które warto śledzić

Sartujemy z cyklem WOMENOMICS SCANNER. Biznes, gospodarka, społeczeństwo przez pryzmat wpływu i wkładu kobiet. Czytamy, analizujemy i wybieramy wiadomości, na które chcemy zwrócić Waszą uwagę.

ZAROBKI KOBIET PRZED 40-TKĄ W 2018

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2018 roku autorstwa Sedlak & Sedlak, o którym pisze serwis pulsHR.pl,kobiety przed 40-tką zarabiały w Polsce w 2018 roku średnio 4000 zł brutto, czyli o 1000 zł mniej niż mężczyźni. W raporcie pokazana jest wynagrodzeniowa mapa Polski. Największymi zarobkami kobiety cieszyły się w województwach: mazowieckim, czytaj wiecej dolnośląskim, małopolskim a także pomorskim i wielkopolskim. 3078 zł brutto to najniższe zarobki kobiet w Polsce. Tyle średnio zarabiały kobiety w 2018 w województwie lubelskim. Niewiele więcej, bo 3100 zł brutto, w województwach: podkarpackim i świętokrzyski

NAJLEPSZY CEO WG PRACUJĄCYCH KOBIET

John Legere z T-Mobile został najlepszym CEO wśród dużych firm. To on dostał najwięcej głosów w anonimowej ankiecie, którą wypełniły pracownice z 50 tysięcy amerykańskich firm.Legere otwiera ranking 50 najlepszych szefów działających na rzecz równości płci, różnorodności, funkcjonowania świadczeń wspierających kobiety w pracy m.in. urlopu macierzyńskiego. Dodajmy, że w 2018 Legere zajmował 6. miejsce w tym rankingu. Nowością w tegorocznym rankingu jest także fakt, że w top 10 szefów mamy 2 kobiety, podczas gdy w ubiegłym roku w pierwszej 10-tce nie było żadnej.

PRZEWODNIK PO PORTUGALII ŚLADAMI WOMENOMICS

W styczniuUnearth Women, pierwszy magazyn podróżniczy dla podróżujących kobiet, rozpoczął wydawanie przewodników po miastach celebrujących womenomics. Celem feministycznych przewodników po mieście jest celebracja wpływów kobiet na społeczeństwo i zwrócenie uwagi na firmy prowadzone przez kobiety. Pisaliśmy o tym tutaj. Właśnie został opublikowany 31. przewodnik. Tym razem po Portugalii. Z przewodnika dowiemy się m.in., żePorto jest ośrodkiem przedsiębiorczych kobiet i organizacji prowadzonych przez kobiety, które kształtują funkcjonowanie miasta. Porto jest też świetnymmiejscem dla kobiet z branży technologicznej.

SINGIELKA W WIELKIM MIEŚCIE

W Polsce żyje7,5 mln singli, oznacza to, że co piąta osoba żyje w pojedynkę. Wykształcone (kobiety stanowią dziś 65% absolwentów uczelni wyższych), niezależne ekonomicznie kobiety, nie będące w stałym związku, są znakiem współczesnych czasów, które coraz częściej określa się erą singielek. I jest to trend globalny.

Status singielki nie jest już tak piętnujący dla kobiet jak kiedyś. Kobiety mogą pracować, pożyczać pieniądze, kupować domy, zakładać firmy, podróżować po świecie i mieć dzieci bez formalnego związku. Możemy mówić o epoce singielek – podkreśla Rebecca Traister, autorka książki „Alle the Single Ladies”.

Statystyki pokazują, żenajwięcej singielek jest w dużych miastach (Poznań, Kraków, gdzie co trzecia kobieta powyżej 20-tego roku życia deklaruje status singielki), zaś największy odsetek kawalerów jest na wsi.

Badająca ten problem Małgorzata Stefańska mówi o słabym „nasyceniu rynku matrymonialnego” mężczyznami spełniającymi rosnące wymagania coraz bardziej ambitnych kobiet, które nie chcą partnera o niższym statusie społecznym. – Zarazem we wsiach na wschodzie Małopolski kawalerowie stanowią 2/3 mężczyzn. I bez efektu szukają żon. (…) Jeśli dodać do tego wręcz lawinowy wzrost liczby rozwodów w miastach, trudno o bardziej ponury obraz polskiej rodziny – czytamy na łamach Rzeczpospolita Plus Minus NR 133 w artykule Michała Płocińskiego.

COCA COLA, NIKE I APPLE – MARKI TOP OF MIND W OBSZARZE RÓŻNORODNOŚCI W REKLAMIE

Jak czytamy w prezentacji Adobe Digital Insights prezentującej badania na konsumentach z UK i USA –dla 61% konsumentów z USA i 65% konsumentów z UK pokazywanie różnorodności w reklamie jest ważne i wpływa na ich zaufanie do marki i wydatki na nią.

Marki top of mind w obszarze różnorodności w reklamie wskazane przez konsumentów z USA: Nike (34% wskazań), Coca Cola (32%), Google (29%), Apple (25%), Dove (20%) oraz wskazane przez konsumentów z UK: Coca Cola (20%), Nike (19%), Apple (17%), Tesco (16%), Mark&Spencer (15%).

Zobacz jeszcze:
INSTAGRAM